Taliansko je roky známe tým, že jedna vláda sa dlho pri moci zväčša neudrží a rôzne sa obmieňa takmer so železnou pravidelnosťou. Na čele tej najnovšej stojí Giorgia Meloniová. So svojou stranou Bratia Talianska vstupuje do obdobia, keď sa vysoký verejný dlh Talianska musí popasovať s výzvami v podobe vysokých cien energií a zhoršujúcej sa životnej úrovne Talianov.

Odchádzajúci premiér, označovaný ako niekdajší záchranca eura, Mario Draghi posunul G. Meloniovej štafetu aj symbolickým odovzdaním zvončeka, ktorým sa pravidelne zvoláva zasadnutie ministrov.

M. Draghi zatiaľ múti vodu nejasnými odpoveďami o jeho ďalšej budúcnosti. „Dovolenka? Opýtam sa manželky,“ odpovedal talianskym médiám na otázku, čo bude robiť, keď ako premiér Talianska skončil, no do dôchodku sa ísť nechystá, informoval denník Corriere della Sera. Denník La Repubblica zase pripomína jeho slová na poslednej tlačovej konferencii vo funkcii premiéra: „Taliansko musí byť v centre európskeho projektu, a to s odhodlaním, ktoré patrí k veľkej krajine, ako je tá naša“. O istom návode, ako by mala Európska únia (EÚ) ďalej pokračovať, hovoril na svojom poslednom summite v Bruseli, kde opäť apeloval na jednotnosť členských krajín aj v energetických otázkach, pri ktorých sa názory európskych lídrov na riešenia rozchádzajú.

Ako sa jeho doterajší rukopis podpíše v ďalšom ekonomickom vývoji Talianska, ukáže najbližšie obdobie. Vláda G. Meloniovej musí mať do konca mesiaca hotový návrh rozpočtu na rok 2023. Navyše, Taliansko sa zaviazalo k splneniu mnohých cieľov v rámci Plánu obnovy, z ktorého by chcelo dostať celkovo okolo 200 miliárd eur. Predtým však musí tretia najväčšia ekonomika EÚ urobiť reformy v justícii, verejnej správe a okrem iného, musí sa popasovať aj s novými pravidlami pre výrobu obnoviteľnej energie. G. Meloniová pred voľbami sľubovala zvýšenie dôchodkov, zníženie daní či zníženie dôchodkového veku. Cez leto zároveň pre Reuters uviedla, že sa postaví zodpovedne k financiám Talianska.

Vzťahy s Bruselom

Hlavný hovorca EK pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Peter Stano pre TREND uviedol: „Členské štáty majú demokratické zriadenie a demokratické procesy a Európska komisia (EK) bude spolupracovať s novou talianskou vládou rovnako ako spolupracovala s jej predchodkyňou. Každý členský štát a jeho vláda vie, aké sú základné princípy a pravidlá, ktoré musí každý člen EÚ dodržiavať a podľa ktorých sa spravujú veci verejné, a EK si bude tak ako doteraz, plniť svoju úlohu strážkyne Európskych zmlúv.“

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová prednedávnom vyvolala diskusiu o tom, či neprimerane nezasiahla do predvolebnej kampane v Taliansku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa