Ktoré aktuálne problémy v oblasti IT bezpečnosti riešili malé a stredné podniky vlani počas pandémie? Prejavili sa tam nejaké zaujímavé trendy? Ktoré firmy sú najviac vystavené kyberútokom? Odpovedajú odborníci firiem, ktoré sa špecializujú na kyberbezpečnosť. 

Daniel Suchý, bezpečnostný špecialista Aliter Technologies

Malé a stredné podniky museli okrem výpadkov príjmov počas pandémie čeliť aj niekoľkonásobne zvýšenej aktivite kyberkriminálnikov oproti normálnemu obdobiu. Tí samozrejme využili situáciu, keď boli firmy nútené doslova na zelenej lúke implementovať opatrenia spojené s prechodom na prácu z domu.

Niektoré firmy stále považujú informačnú bezpečnosť za príliš komplexnú a náročnú jednorazovú úlohu, z tohto dôvodu sa do nej často ani nepúšťajú. V skutočnosti je informačná bezpečnosť doslova „cibuľa“. Mnohým podnikom na významné zmiernenie rizika stačí zaviesť základné a zdrojovo akceptovateľné opatrenia.

Incidenty, s ktorými sa väčšinou potýkajú malé a stredné podniky, totiž nie sú spravidla sofistikované ani cielené. Niekedy by stačilo, keby zamestnanci nepristupovali k citlivým interným dátam cez osobné počítače, sieťovú prevádzku používali výhradne cez Virtual Private Network (VPN) alebo zaviedli multifaktorovú autentifikáciu.

Pavol Gramblička, vedúci tímu IT a sieťovej bezpečnosti, Slovanet

Pandémia globálne spôsobila zmenu workplace, teda miesta, odkiaľ pracujeme. Množstvo ľudí sa zo dna na deň premiestnilo z pracovných priestorov na home-office. Tieto zmeny spôsobili vznik nových hrozieb, napríklad bezpečný vzdialený prístup zamestnanca do IT infraštruktúry zamestnávateľa, jasná identifikácia zamestnanca a ochrana prístupových údajov pred zneužitím či ochrana e-mailovej komunikácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa