Vysoké ceny potravín sú obľúbenou politickou témou. Pár týždňov dozadu v susednej Českej republike vyvolalo vášne video premiéra Petra Fialu. Predseda pravicovej ODS nakúpil rovnaké potraviny v Nemecku a Česku. Po prepočítaní na koruny zaplatil o niečo viac v českom obchode. Symbolom viditeľných cenových rozdielov sa stala čokoládová nátierka Nutella.
Český premiér za video schytal vlnu kritiky. Opozícia viní zo zdražovania práve jeho vládu a nedostatočnú pomoc s vysokými cenami energií. Česká republika ako jedna z mála krajín v regióne dotáciami netlačí na nízke ceny elektriny a plynu. Výrobcovia potravín tvrdia, že práve pre vyššie výrobné náklady sú nútení zdražovať. Zároveň poukázali na podľa nich vysoké marže obchodných reťazcov.
Riziko porovnávacích nákupov
„Legenda o tom, že potraviny v supermarketoch sú v Nemecku a Rakúsku lacnejšie, bola vyslovená už toľkokrát, že sa stala akceptovaným faktom. Politici ju radi využívajú na vytváranie verejných nepriateľov a na predaj svojich zaručených politických riešení voličom,“ hovorí analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský. Problém tejto legendy je v tom, že používa anekdotické príklady. „Vezmem krabicu z jedného regála na Slovensku, z druhého regála v Rakúsku a hľa – Rakúšania majú potraviny lacnejšie! Stačí sa ale pozrieť do letákov, aby bolo jasné, že v cenách potravín je veľká variabilita podľa typu obchodu, polohy, ale aj času – akcie,“ dodáva M. Vlachynský.
Aj priamo v slovenských predajniach ľudia nakupujú tie isté výrobky za rozdielne ceny. V časoch mimoriadnych akcií je bežné zaplatiť za rovnaký nákup o niekoľko eur menej. Inými slovami, výber pár konkrétnych výrobkov má minimálnu výpovednú hodnotu. Presné porovnanie cenových hladín je možné získať z dát od Európskeho štatistického úradu (Eurostat).
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?