Dva nové jadrové bloky v Českej republike majú postaviť Juhokórejčania. V čom sa im podarilo nechať za sebou Francúzov či Američanov? A je pre nich nevýhodou, že doteraz nepostavili žiadny reaktor v krajinách EÚ? O tom v rozhovore pre TREND hovorí odborník na energetiku, bývalý šéf ČEZ-u Jaroslav Míl.
Nové jadrové bloky v Dukovanoch má postaviť juhokórejská spoločnosť KHNP. Česká vláda má s ňou ďalej rokovať aj o výstavbe dvoch blokov v Temelíne. Ako vnímate toto rozhodnutie?
Myslím, že ten výber bol správny. Keď staviate jadrovú elektráreň, tak medzi tri najdôležitejšie faktory patrí výber kvalifikovaného dodávateľa s dobrou organizáciou výstavby, kvalifikovaná štátna správa na strane štátu, kde sa stavia. A kvalifikovaný investor a budúci prevádzkovateľ.
Ako sa pozeráte na to, že si vláda vybrala práve KHNP ?
Formálne česká vláda nevyberala dodávateľa, ale iba nevyužila právo odmietnuť z bezpečnostných dôvodov víťaza tendra organizovaného investorom.
Keď sa pozriete na pôvodných päť dodávateľov, tak z hľadiska organizácie výstavby skutočne veľmi dobrý projekt mali Číňania a Kórejčania. Vzhľadom na bezpečnostné kritériá do záverečnej fázy boli prizvané len tri spoločnosti.
V českých médiách sa v tejto súvislosti veľa hovorilo o geopolitike.
Médiá a politici často komentovali, že treba rozhodovať podľa geopolitiky, a preto by Francúzsko malo mať výhodu, keďže sme v EÚ. Mnohí politici zabudli na to, že geopolitické hľadisko sa uplatňovalo úplne na začiatku, keď sa prizvalo päť firiem. Nemôžete ho uplatňovať dvakrát.
Tender je organizovaný na základe zákona o zadávaní verejných zákaziek s rešpektovaním bezpečnostnej výnimky. Bezpečnostné kritérium bolo uplatnené pri rozhodnutí nepožiadať o predloženie finálnych ponúk dodávateľa z Ruska a Číny. Takže z hľadiska všetkých kritérií - organizácie výstavby, technickej kvality ponuky, garancií a predovšetkým ekonomiky a nákladov pre štát bola kórejská ponuka reálne najlepšia.
A ako na tom boli Kórejčania v porovnaní s EDF či Westinghouse?
Francúzi pôvodne zvažovali, že budú stavať reaktory s výkonom 1 000 až 1 200 MW aj vo Francúzsku. To by bol, pochopiteľne, úplne iný príbeh. Vo chvíli, keď povedali, že budú stavať iba v Českej republike a možno na export, tak by elektráreň nelicencoval francúzsky regulátor, ale musel by to licencovať Štátny ústav pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB), ktorý to nikdy predtým nerobil.
Československá komisia pre atómovú energiu ani za komunizmu licencovanie veľkého jadrového zdroja pre výrobu elektriny nerobila. S tým sú spojené úplne iné finančné, personálne a časové nároky.
To odstavilo EDF z hry?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?