V časoch, keď svet čelí nedostatku pracovnej sily, bývalý minister práce Milan Krajniak presadil výhodné podmienky na odchod do predčasnej penzie. Od januára minulého roka mohol o ňu požiadať každý, kto odpracoval 40 rokov. Penzia sa krátila len o 0,3 percenta za každých 30 dní, ktoré chýbali do riadneho dôchodku. Niektorí mohli odísť do penzie aj v 58 rokoch.

Svoje urobila aj priaznivá valorizácia a problém bol na svete. Počet žiadateľov o predčasný starobný dôchodok (PSD) začal stúpať. Následkom bolo, že viacerí slovenskí zamestnávatelia čelili v závere roka 2023 obrovským ťažkostiam. Pre odchody do skoršej penzie chýbali odborníci naprieč všetkými sektormi. S výpadkom sa doteraz nevyrovnali.

Chýbajú šoféri, železničiari

,,Rýchle nahradenie týchto zamestnancov je veľmi zložité s ohľadom na ich prax aj odbornosť. Ide o pozície, ktoré sú nevyhnutné pre chod štátu – o železničiarov, šoférov, pekárov, chovateľov zvierat a podobne. Bavíme sa o desiatkach tisíc zamestnancoch, ktorí boli takto motivovaní odísť do PSD," uviedla Miriam Filová, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Situácia sa podľa M. Filovej aktuálne stabilizovala. V mnohých odvetviach však stále chýba pracovná sila. Ak by prišla ďalšia vlna odchodov, niektoré firmy by sa dostali do krízy.

Podľa štatistík Republikovej únie zamestnávateľov najviac odišlo vodičov nákladnej dopravy. Z celkového počtu vodičov to bolo približne až 15 percent zamestnancov. ,,Z pohľadu kvalifikácie išlo o najskúsenejších pracovníkov a zároveň najspoľahlivejších," pripomenula hovorkyňa únie Petra Podhorcová.

Sektor dopravy tak dostal ďalšiu ranu. Na Slovensku chýba celkovo 14-tisíc vodičov, v rámci Európskej únie až 800-tisíc. ,,Náš typ prepráv po Slovensku, ktoré prevažne vykonávame pre našich klientov, nie sú atraktívne ani pre vodičov z tretích krajín. Z tohto dôvodu sme boli v dôsledku výpadku pracovníkov nútení znižovať kapacitu vozidiel," vysvetlila hovorkyňa. Firmy sa tak aj v najbližších rokoch musia pripraviť na nedostatok prepravných kapacít a výrazný rast cien prepráv.

Desaťtisíce predčasných dôchodcov

K upokojeniu situácie prispela až novela zákona o sociálnom poistení, ktorá platí od 15. mája tohto roku. Zmenila podmienky odchodu do predčasnej penzie a tiež určenia jej sumy. Po novom sa vek PSD určuje ako rozdiel všeobecného dôchodkového veku nezníženého za výchovu detí pre konkrétny ročník narodenia a čísla 23. Dôchodkový vek pre poistencov narodených pred 1. januárom 1967 je 64 rokov. Potrebné odpracované obdobie pre predčasný dôchodok je v takom prípade 41 rokov.

Navyše dôchodky, ktoré po 14. máji schválila Sociálna poisťovňa sa bez ohľadu na počet odpracovaných rokov znižujú o 0,5 percenta za každých začatých 30 dní, ktoré poistencovi zostávajú do dovŕšenia bežného dôchodkového veku.

Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne Martina Kontúra je počet žiadostí v tomto roku stabilný. Pohybuje sa na úrovni 200 až 400 žiadostí týždenne. ,,Výraznejší nárast nastal len počas posledných troch týždňov na prelome apríla a mája - pred 15. májom 2024 - teda pred termínom platnosti novej legislatívnej úpravy," povedal M. Kontúr. Vtedy poisťovňa evidovala okolo 1 300 až 1 700 žiadostí týždenne.

Štatistiky Sociálnej poisťovne ukazujú, že nárast predčasných penzií je vysoký. V júli tento druh dôchodku dostávalo vyše 42-tisíc ľudí, minulý rok v júli ich bolo len vyše 13,5-tisíc. Priemerné predčasné dôchodky v porovnaní s riadnymi začali vlani rásť rýchlejšie, v súčasnosti sú vyššie. Sociálna poisťovňa do júla 2024 vyplatila predčasným penzistom vyššiu sumu ako za celý vlaňajší rok. To ešte viac komplikuje už tak napätú finančnú situáciu poisťovne, zaťažuje verejné financie.

Predčasná penzia: priemerná výška a výdavky

ROK 2023

V decembri 2023 bola priemerná výška:

  • predčasného dôchodku - 702,44 EUR
  • starobného dôchodku - 648,83 EUR

Výdavky za rok 2023 na predčasné dôchodky - 127 214 000 EUR

ROK 2024

V júli 2023 bola priemerná výška:

  • predčasného dôchodku - 747, 48 EUR
  • starobného dôchodku - 678, 64 EUR

Výdavky za prvých 7 mesiacov roka 2024 na predčasné dôchodky - 276 180 000 EUR

Prameň: Sociálna poisťovňa

Analytici predpovedajú, že záujem o skoršie penzie na konci toho roka opäť narastie. Odborník na dane a odvody Jozef Mihál pripomína, že priemerná mesačná mzda, od ktorej sa vyvíja výpočet penzie, za druhý štvrťrok 2024 vzrástla medziročne o 7,1 percenta na 1 520 eur. Okrem výhodnej 14,5 percentnej valorizácie je ďalším z faktorov, prečo je podľa neho výhodnejšie požiadať o dôchodok aj ten predčasný ešte v tomto roku. Navyše žiadateľ dostane plnú sumu trinásteho dôchodku vo výške 606,30 eur.

Mihál: Štát trestá sám seba

Poberatelia predčasných penzií nemôžu pracovať. Jozef Mihál tvrdí, že touto podmienkou trestá štát sám seba. Šikovní podľa neho tento zákaz vedia obísť - a štát tak stráca dvakrát. ,,V júli 2024 Sociálna poisťovňa vyplácala predčasný starobný dôchodok 42-tisíc osobám. Ak by polovica z nich mohla pracovať, pri príjme verejných rozpočtov v priemere tisíc eur na jedného, mohol štát získať za jeden mesiac sumu 21 miliónov eur," napísal Mihál na sociálnej sieti.

Zrušenie zákazu pracovať žiadali zamestnávatelia už po prvej vlne odchodov ľudí do predčasnej penzie. Do legislatívy sa nedostal.

O koľko peňazí pri PSD prichádza štát
Zdroj: FB/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála
O koľko peňazí pri PSD prichádza štát
Igor Matovič ako minister financií chválil svoj rodinný balíček.
Neprehliadnite

Matovičov bonus na dieťa skončil. Kto naň doplatil?