Zakotviť právo na hotovosť v ústave? O tom sa v týchto dňoch opäť viac diskutuje v Rakúsku, kde petíciu za vypísanie referenda o neobmedzených hotovostných platbách podpísalo viac ako 530-tisíc ľudí. Otázka je aj to, či môže byť práve hotovosť určitou istotou v neistých časoch. Ekonóm Lukáš Kovanda v rozhovore pre TREND hovorí, akú úlohu zohráva hotovosť v súčasnom finančnom svete a ako by vyzeral, ak by z neho úplne zmizla.
Aký je váš názor na zachovanie hotovosti v dnešnom digitalizovanom svete?
Hotovosť by určite mala zostať, pokiaľ si to budú priať ľudia a kým verejnosť bude chcieť platiť reálnymi bankovkami a mincami. Štát by ju nemal nijako vytesniť z obehu, pretože má svoje výhody, ktoré elektronický platobný styk nedokáže nahradiť.
Napríklad?
Spája sa s ňou veľká miera anonymity. Umožňuje transakcie, o ktorých sa nedozvie tretia strana. To môže byť výhodné, keď ide napríklad o chorého človeka, ktorý si kupuje lieky a nechce, aby ho potenciálne mohol niekto vydierať. Chce, aby mohol nakúpiť v hotovosti tak, aby nebolo nikde zaznamenané, čo kúpil, za koľko a v akom čase. Takže hotovosť má nesporne z praktického hľadiska svoje výhody.
A čo výhody vo finančnom a ekonomickom rozmere?
Hotovosť má svoje výhody aj z hľadiska menovo-politického, respektíve v tom, ako jednotlivec môže zostať uchránený pred svojvôľou centrálnych bánk.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?