Komerčné nehnuteľnosti po celom svete zažívajú ťažké obdobie. Záujemcov o nájom je menej s tým, ako firmy postupne prechádzajú na hybridnú prácu.

Podľa prieskumu spoločnosti Gallup Američania, ktorí môžu pracovať z domu, strávia až o 37 percent dní menej v kancelárii ako pred covidom. Pre firmy to automaticky znamená menší záujem o prenájom priestorov.

Následkom sú rekordné úrovne voľných kancelárií. Podľa CBRE v Spojených štátoch ich pomer dosiahol 17 percent, najviac za posledné tri dekády. V Londýne je to 8,4 percenta, oproti bežnej hodnote päť percent. Historickým maximám čelí aj Paríž či Hongkong.

Situácia sa bude s postupným ukončovaním zmlúv ďalej zhoršovať, keď mnohí nájomníci nebudú mať záujem ich ďalej predĺžiť. Podľa Moody’s Analytics voľné kancelárie dosiahnu vrchol na budúci rok a ďalších päť rokov zostane ich počet vysoký. Dokonca ani pri zlepšení ekonomiky sa nepočíta s tým, že sa officeový boom niekedy vráti späť.

V Európe je situácia podobná. Podľa Citigroup komerčné nehnuteľnosti stratia 40 percent hodnoty. Tieto obavy ukazuje aj subindex európskych akcií Stoxx 600 Real Estate, ktorý stratil polovicu hodnoty a voči európskym akciám sa obchoduje s rekordnými stratami.

Spoločnosť WeWork, ktorá vznikla s cieľom ponúkať spoločné kancelárie, zažíva taktiež problémy veľkého dlhu a nízkeho dopytu. Jej akcie sa od uvedenia na burzu prepadli o 98 percent. A tak sa zaradila k firmám ako švédsky SBB alebo nemecká Vonovia, ktoré bojujú o prežitie.

Takýchto firiem bude omnoho viac. Kým sa cena komerčných nehnuteľností drží, ešte majú šancu oceňovať vlastnené nehnuteľnosti vysoko. Avšak tá sa drží iba preto, že komerčný trh zamrzol. Akonáhle príde k núteným výpredajom, dynamika bude hrať proti mnohým spoločnostiam s vysokým dlhom a nízkymi rezervami.

Situácia sa trhu sa bude zhoršovať iba postupne. Zatiaľ prichádzajúcu recesiu necítia všetci. No s postupom času bude tlak narastať z dôvodu nižšieho záujmu o prenájom. Dokumentoval to aj nedávny prieskum nadnárodných korporácií. Ten ukázal, že v najbližších troch rokoch má záujem zredukovať svoje priestory až polovica spoločností.

Nepôjde však o veľké rozlohy, keď najväčšia skupina z nich cieli redukciu v pásme 10 až 20 percent. To zodpovedá súčasnej situácii, keď sa iba tretina firiem vrátila k plnému návratu do kancelárií a väčšina preferuje hybridnú prácu.

Ťažká situácia na trhu kancelárskych priestorov však neznamená, že neexistujú riešenia, ako s problematickými nehnuteľnosťami naložiť. Skúsenosti z New Yorku ukazujú, že existujú dve cesty, akými sa vlastníci komerčných nehnuteľností môžu vybrať.

Demoslishing of damaged buildings after earthquakes in Turkiye's Kayseri
Neprehliadnite

Kancelárske budovy čaká búranie. Vlastníci komerčných realít stoja pred „dokonalou búrkou“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa