V istom momente majitelia rodinných firiem prichádzajú k podobnej dileme - ako správne pristúpiť k prevodu bohatstva. Pri odovzdávaní rodinného majetku na ďalšiu generáciu si každý zakladateľ musí vedieť zodpovedať, či má nasledovať kontinuita alebo generovanie bohatstva.
„Pre tých, ktorí kladú dôraz na kontinuitu, je kľúčová excelentnosť ľudského kapitálu, nastavenie ďalšieho riadenia a správy firmy. A pre tých, ktorí sa prikláňajú k monetizácii, je kľúčová dôkladná príprava, ktorá si často vyžaduje ročný proces," uvádza pre TREND americký investor a odborník na financovanie rodinných firiem R. Adam Smith,
V USA si majitelia pri prevode majetku vyberajú z možností, pri ktorých podobne ako na Slovensku, zvažujú najmä daňové dôsledky či ciele nástupníctva.
Podľa štatistík však viac ako 70 percent rodinných firiem pri odovzdaní riadenia podniku alebo transferu majetku zlyhá.
Na Slovensku, viac ako 30 rokov po revolúcii a prechode ku kapitalizmu, mnohé rodinné firmy riešia práve v tomto období nástupníctvo či ďalšiu transformáciu. Rozhodnutiu, ako ďalej by malo predchádzať dôkladné vyjasnenie si ďalšieho smerovania spoločnosti tak, aby mohla fungovať ďalšie desiatky rokov.
Rodinným firmám u nás by podľa Združenia podnikateľov Slovenska pomohla modernizácia dedičského práva, právne definovanie rodinných holdingov či zvereneckých fondov, zrušenie domáceho transferového oceňovania či umožnenie daňovo neutrálneho odovzdania majetku rodinných podnikov priamym rodinným príslušníkom.
Holdingová štruktúra
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?