Budúce možnosti penzijného systému krajiny ukazuje kombinácia dvoch základných parametrov. Prvým je celková výška dôchodkových výdavkov prepočítaná na silu ekonomiky. Podľa tohto kritéria minulo Slovensko v roku 2021 na dôchodky len 8,5 percenta hrubého domáceho produktu. „Je to výrazne menej ako priemer Európskej únie,“ konštatuje Štatistický úrad SR. V rámci dvadsiatich siedmich členských krajín sa na penzie v priemere minie 12,9 percenta HDP. Najviac, až 16,4 percenta HDP, minulo Grécko. Najmenej, len 4,5 percenta HDP, Írsko. Slovensko obsadilo dvadsiatu pozíciu.
Príliš veľa poberateľov
Tvrdé dáta ukázali, že slovenská ekonomika si môže dovoliť platiť ľuďom vyššie dôchodky. Politici tento predpoklad potvrdili v praxi. Minulý rok začali starým ľuďom vyplácať rodičovský dôchodok a tento rok štát po prvýkrát vyplatí plnohodnotné trináste penzie.
Riziko vážnych problémov ukazuje druhý parameter, ktorý zobrazuje počet ľudí poberajúcich rôzne typy penzijných dávok v pomere k celej populácii. Štát totiž nevypláca len starobné dôchodky, ale aj pozostalostné, sirotské či invalidné. Podiel Slovákov poberajúcich nejakú formu penzie na celkovej populácii dosiahol v roku 2021 až 33,2 percenta. Takýto vysoký podiel nie je v žiadnom inom štáte Európskej únie. Priemer za všetkých 27 členských krajín je 27,2 percenta a najnižší, len devätnásťpercentný podiel, je na Cypre.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?