„Vieme, že stav verejných financií nie je dobrý a bude treba konsolidovať každoročne, preto by sme očakávali, že bude existovať vízia konsolidácie, aj šetrenie na strane štátu,“ reaguje na konsolidačný balíček prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík.
Upozorňuje, že pri nepredvídateľnom podnikateľskom prostredí môžu firmy len ťažko plánovať investície a dopĺňa, čo v rámci konsolidácie možno oceniť ako reálnu pomoc pre podnikateľov. Kritizuje prijímanie zásadných rozhodnutí v skrátenom legislatívnom konaní. Okrem iného uvádza, že v novej transakčnej dani je zakomponovaná aj úniková cesta pre platby platobnými kartami, na čom získajú ich vydavatelia nové tržby na úkor verejných financií.
Videorozhovor s J. Solíkom si môžete pozrieť hore nad článkom alebo si ho vypočuť ako podcast:
Čo v rámci konsolidácie verejných financií považujete za zásadné pre podnikateľské prostredie?
Schválený mix je veľmi nevhodne zvolený. Vláda sa namiesto úspor rozhodla ísť cestou zvyšovania daní, ktoré chce vytiahnuť z vreciek všetkých daňových poplatníkov.
Tento konsolidačný balíček ako celok ignoruje kľúčové problémy podnikateľského prostredia. Niektoré z nich dokonca prehlbuje. Zároveň bude mať aj ďalšie dôsledky - zrejme narastie podiel šedej ekonomiky a na konsolidáciu doplatia tí, ktorí si riadne plnia daňové povinnosti.
Ministerstvo financií uviedlo, že ak by neprišlo s plánom ako znížiť deficit a dlh, následky by boli v ďalších rokoch katastrofálne pre všetkých občanov.
Chápeme, že s tým, v akom stave sú verejné financie, treba niečo robiť. No štát takmer nešetrí na svojich výdavkoch a celú ťarchu z nášho pohľadu často neefektívnych verejných výdavkov prenáša na plecia firiem a občanov, čo má byť posledná možnosť.
Konkurencieschopnosť slovenských firiem dostane ďalšiu ranu. Slovensko bude menej atraktívnou krajinou pre investorov.
Vláda hovorí aj o väčšej solidarite bohatých s chudobnými. Ako to hodnotíte?
Vláda hovorí o väčšej solidarite bohatých, ziskových firiem s chudobnými. Je to veľmi nebezpečný naratív, ktorý používa. Politici ako keby nechápali, že cieľom nemá byť úspešných trestať, ale vytvárať podmienky, aby ich bolo viac.
Firmy, ktoré majú obrat nad päť miliónov eur, budú platiť vyššiu daň. Znamená však obrat nad 5 miliónov, že je firma bohatá? Zároveň mnohé z týchto firiem patria aj do regulovaných sektorov. Keď sa všetko spočíta, často ide o daňové zaťaženie okolo 50 percent.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?