Jadranské more majú slovenskí dovolenkári ešte bližšie vďaka absencii hraničných kontrol na všetkých priechodoch medzi Chorvátskom a Slovinskom. Cestu k moru tak je možné zvládnuť už počas letnej sezóny bez zdržujúcej pasovej kontroly a kolón na hraničných prechodoch.
O päť hodín pri mori
Výhodou Istrie je jej poloha. Vzdialenosť prekoná cestovateľ zo Slovenska pohodlne po diaľnici za približne päť hodín. Hlavné lákadlá Istrie môžu dovolenkári spoznávať štýlovo. Ubytovanie v hoteloch siete Kempinski – v slovinskej Portoroži a v chorvátskej Savudriji – uspokojí aj najnáročnejších cestovateľov.
„Počet slovenských hostí v našich hoteloch každý rok stúpa. Tento rok očakávame, že ich príde ešte viac. Je možné, že to bude dokonca rekordný počet," hovorí generálny manažér hotelov Kempinski Hotela Adriatic v chorvátskej Savudriji a Kempinski Palace v slovinskej Portoroži Željko Stašević.
Slovákov na Istrii láka okrem oddychu na pláži golf či cyklistika. Vedie tadiaľto totiž historická cyklotrasa Parenzana, ktorá spája tri krajiny – Chorvátsko, Slovinsko a Taliansko. „Patrí medzi to najúžasnejšie, čo istrijské pobrežie ponúka,“ tvrdí Ž. Stašević s tým, že pár minút od hotela v Savudriji, ktorý je otvorený celoročne, sa nachádza golfové ihrisko.
Ide o prvé 18-jamkové golfové ihrisko na Istrii. Na svoje si prídu aj gurmáni, ktorí radi ochutnávajú lokálne kulinárske špeciality, keďže Istria je preslávená olivovým olejom, ale tiež kvalitnými a chutnými vínami.
Po zrušení hranice medzi Chorvátskom a Slovinskom zmizli hraničné kontroly aj na mori. Ocenia to najmä dovolenkári, ktorí našli záľubu v plavbe na motorových člnoch či jachtách. Preto sa dá plaviť medzi Chorvátskom a Slovinskom bez povinného zastavenia v prístave z dôvodu kontroly pasov.
Kráľovský palác s históriou
Pri spoznávaní pobrežia Jadranu, či už autom, na bicykli alebo na motorovom člne, je neprehliadnuteľná zátoka v slovinskej Portoroži. Dominuje jej ikonický hotel Kempinski Palace, ktorý zohráva už viac ako sto rokov kľúčovú úlohu v živote mesta nazývaného „prístav ruží“.
K hotelu patrí storočný park, ktorý je považovaný za prírodné dedičstvo Slovinska. Je prístupný ubytovaným hosťom aj verejnosti a pod jeho vysokými storočnými stromami si môžete dopriať napríklad piknik. „Najkrajšie je tu na prelome mája a júna. Teploty sú príjemné, všetko je zelené a ešte tu nie je toľko ľudí. Potom ešte v septembri, keď sa tu začína sezóna hľuzoviek“.
Kempinski Palace v slovinskej Portoroži má bohatú históriu a ponúka široké spektrum služieb pre náročných hostí. Hotel bol otvorený v roku 1910. Hoci od tej doby prešiel rekonštrukciami, nezobrali mu ale jeho historický šarm. Aj preto je známy impozantnou architektúrou a elegantným interiérom, ktorý spája históriu s moderným luxusom.
Kempinski Palace ponúka širokú škálu izieb a apartmánov, ktoré sú vybavené najmodernejšími zariadeniami. Ceny ubytovania sa pohybujú v rôznych kategóriách, pričom sa za najlacnejšiu izbu platí približne 200 eur za noc.
Luxusnejšie apartmány môžu stáť až tisíc eur. Hotel poskytuje aj wellness služby, vrátane bazénov, sáun a rôznych procedúr, ktoré prispievajú k maximálnemu komfortu aj náročných hostí.
Michelinské zážitky
Kempinski Palace je obľúbenou destináciou aj pre Slovákov, ktorí sem prichádzajú nielen kvôli luxusu, ale aj výhodnej polohe blízko Jadranského mora. Hotel ponúka tiež rôzne možnosti pre firemné akcie a konferencie.
Historický hotel na pobreží v minulosti rada navštevovala aj talianska herečka Sophia Loren, ktorá sem priniesla atmosféru talianskej „La Dolce Vita“. Jej meno „Sophia“ nesie aj hotelová reštaurácia zapísaná do michelinského sprievodcu. Ustrice, ryby, jedlá dochutené hľuzovkou a bohatá ponuka vín uspokojí aj gurmánov.
V hotelovej kuchyni počuť slovenčinu. Jedlá tu v michelinskom tíme pripravuje Slovák Tomáš Chilý. „V hoteli máme dve reštaurácie, jedna sa volá Sophia a je zaradená v michelinskom sprievodcovi. Je výnimočná lokáciou a interiérom, nachádza sa v historickej časti budovy. Tu hosť zažije vysokú gastronómiu,“ vysvetľuje.
Druhá reštaurácia sa volá Fleur De Sel, pričom ponúka výhľad na more s bežnejšou kuchyňou. Ako podčiarkne T. Chilý, veľa ľudí neodíde z Istrie bez ochutnania hľuzoviek, ktorými je oblasť preslávená. Sú totiž neoddeliteľnou súčasťou miestnej kuchyne a používajú sa takmer do všetkého.