Zahraničné investície zohrali v posledných desaťročiach kľúčovú úlohu v raste krajín strednej a východnej Európy (CEE). Po vstupe do Európskej únie výrazne prispeli k modernizácii týchto ekonomík a nadnárodné spoločnosti dnes tvoria až 40 percent pridanej hodnoty v komerčných sektoroch krajín CEE. Na Slovensku sa tento podiel v roku 2021 vyšplhal na 49,4 percenta, čo zdôrazňuje dôležitosť zahraničného kapitálu pre domácu ekonomiku.
Napriek tomu Slovensko v posledných rokoch výrazne zaostáva za ostatnými krajinami regiónu v príleve nových zahraničných investícií. Podľa Ľubomíra Koršňáka, analytika UniCredit Bank, Slovensko dosiahlo v uplynulom desaťročí priemerný ročný prílev čistých zahraničných investícií len na úrovni jedného percenta HDP. Tento údaj je výrazne nižší ako priemer regiónu CEE, kde krajiny prilákali zahraničný kapitál na úrovni 2,5 percenta HDP, pričom na Balkáne, mimo EÚ, to bolo až 4,2 percenta HDP. Spomínané údaje sú čisté zahraničné investície bez dlhovej zložky – iba kapitál a reinvestovaný zisk.
Slovensko stráca konkurencieschopnosť
Česká republika má tiež priemerný ročný prílev zahraničných investícií na úrovni jedného percenta HDP. „Ekonomicky silnejšie krajiny často zintenzívňujú svoje investície v zahraničí, čo znižuje čistú pozíciu zahraničných investícií,“ vysvetľuje Ľubomír Koršňák. Podľa jeho analýzy české podniky dlhodobo investujú za hranicami každý rok približne dve percentá HDP, čo znamená, že sa úspešne presadzujú v cudzine. „Objem investícií slovenských podnikov v zahraničí je zanedbateľný,“ dodáva Ľ. Koršňák.
Slovensko teda neprichádza o zahraničné investície pre rastúcu ekonomickú silu. Dôvodom sú dlhodobo známe problémy: nedostatok pracovnej sily, zlé školstvo, zlé podnikateľské prostredie a vysoká byrokracia. Navyše, od budúceho roka sa zvýši daň z príjmov právnických osôb na 24 percent, čo bude najvyššia sadzba v regióne. Menšie daňové zaťaženie majú dokonca aj firmy v susednom Rakúsku. Nastavenie podnikateľského prostredia sa ukazuje ako kľúčové. Maďarsko s deväťpercentnou daňou z príjmu a priemerným ročným prílevom zahraničných investícií na úrovni 5,5 percenta HDP sa ukazuje ako oveľa atraktívnejší trh.
Najnižšie mzdy v regióne
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?