Investície do rozvoja nových kapacít výroby energie vo svete presahujú jeden bilión dolárov ročne. V tom nie sú zahrnuté budovy, priemyselné kapacity, výroba palív, transport či výskum nových technológií.
Energetické spoločnosti majú viac hotovosti ako Buffett. Ťažia hlavne zisky, nie ropu
Dlhé roky sa na čele rebríčka nachádzala ropa, nasledovaná zemným plynom. Ten v posledných rokoch na druhom mieste nahradili veterné turbíny a smerom nahor sa rázne tlačila slnečná energia, ktorá v roku 2021 predbehla veterné turbíny a v roku 2022 zosadila z trónu aj ropu. Zemný plyn klesol až na štvrté miesto.
Obnoviteľné zdroje dominujú, na druhej strane aj investície do fosílnych palív budú musieť vzrásť, aj nemá nevzniknúť ich nedostatok.
V roku 2020 sa skokovo prepadol dopyt po rope a zemnom plyne. Stalo sa tak v dôsledku lockdownov, teplej zimy a utlmeného priemyslu. Cena týchto produktov sa prepadla a minimálne v prípade ropy sa hovorilo o tom, že dopyt po čiernom zlate má svoj vrchol za sebou a nemusí sa oplatiť investovať do ďalšieho rozšírenia ťažby. Nehovoriac o tom, že v dôsledku boja proti klimatickej zmene a snahe o zníženie emisií sa mali hľadať skôr alternatívy.
Obnoviteľné zdroje energie sa v tom istom čase dostávali do popredia, pretože napríklad v EÚ v roku 2020 vyrobili obnoviteľné zdroje viac elektrickej energie ako fosílne palivá. V roku 2021 si síce vybrali slabú chvíľku (hlavne veterné a vodné elektrárne) a počas energetickej krízy v roku 2022 sa dokonca na chvíľu vrátilo do hry uhlie, ale situácia sa už vracia do normálu.
Hľadá sa zdravá rovnováha
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?