Zdražovanie v eurozóne prestáva byť problém. Európsky štatistický úrad odhadol júnovú hodnotu inflácie na úrovni 2,5 percenta. Oproti predchádzajúcemu mesiacu prišlo k poklesu o 0,1 percentuálneho bodu. Inflácia v eurozóne dosiahla svoj vrchol v októbri 2022 na úrovni 10,6 percenta. Odvtedy, až na pár miernych výkyvov, postupne klesá. Najnižšia medziročná hodnota 2,4 percenta bola prvý raz dosiahnutá v marci 2023. Pod túto hranicu sa počas nasledujúcich troch mesiacov nepodarilo dostať.
Európska centrálna banka v júni 2024 znížila základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 4,25 percenta. O prípadnom ďalšom znižovaní sa má rozhodnúť na jeseň. Regulátor finančného trhu zároveň upozorňuje, že pri pomalom poklese inflácie na želanú úroveň dvoch percent bude aj znižovanie úrokov pomalé. Slováci preto citeľné zlacnenie pôžičiek zažijú najskôr v polovici budúceho roka.
Momentálne to totiž vyzerá na pomalý pokles inflácie. Dôvodom je najmä vývoj v sektore služieb, kde Eurostat v júni 2024 očakáva medziročnú výšku inflácie 4,1 percenta. Rovnaká hodnota bola vykázaná aj v máji 2024. Pri potravinách, alkohole a tabaku sa očakáva spomalenie z májových 2,6 percenta na júnových 2,5 percenta. Ceny neenergetických priemyselných výrobkov majú v júni stúpnuť o 0,7 percenta. Rovnaký medziročný rast vykázali aj mesiac predtým. Medziročné zdražovanie energií od mája do júna 2024 spomalí z 0,3 percenta na 0,2 percenta.
V slovenskej ekonomike ceny v medziročnom porovnaní v priemere stúpli o 2,4 percenta. Z mesiaca na mesiac stagnovali na rovnej nule. Zdražovanie v domácej ekonomike prestáva byť problém a vyššia inflácia sa pravdepodobne vráti až v budúcom roku. Stane sa tak potom, ako štát prestane domácnostiam dotovať ceny energií.
Aktuálne ceny medziročne najprudšie rastú v Belgicku, a to o 5,5 percenta. V tejto krajine ceny medzimesačne stúpli o 0,5 percenta. Za zdražovanie môže najmä rozhodnutie miestnej vlády ohľadne zvýšenia spotrebných daní na zemný plyn a tabakové výrobky. Z mesiaca na mesiac ceny rýchlejšie rástli len v prímorských letoviskách, konkrétne na Malte, v Grécku a Chorvátsku. Teda v krajinách, ktoré počas letných prázdnin navštívia milióny turistov a miestni podnikatelia sa to snažia využiť zvyšovaním cien. Pri medzimesačnom porovnaní sa očakáva zaujímavý vývoj v Portugalsku, kde majú ceny v priemere klesnúť o 0,3 percenta a v žiadnej inej krajine sa neočakáva záporná hodnota inflácie. No medziročná inflácia má stále patriť k vyšším v eurozóne a dosiahnuť 3,1 percenta.