Finanční sprostredkovatelia často počujú od svojich klientov otázku: Ako zachovať kúpnu silu našetrených eur? Objem bankových vkladov slovenských domácnosti posledné mesiace klesá. Stále však dosahuje hodnotu 45,6 miliardy eur, čo je štvornásobne väčšia suma v porovnaní s investíciami do podielových fondov. Pritom práve kolektívne investovanie dokáže z dlhodobého pohľadu poraziť prudký rast cien.
Zároveň nie je jedno, kam ľudia investujú peniaze. Výkonnosť stovky najväčších podielových fondov v rámci Slovenskej asociácie správcovských spoločností analyzovala Wood & Company. Spoločnosť sa zamerala na zhodnotenie majetku od konca roka 2017 do prvého kvartálu 2023. Vo výsledkoch sú zachytené negatívne dopady pandémie, energetickej krízy, vojny na Ukrajine a vysokej inflácie.
Víťazi nad infláciou
Na základe získaných dát analytici zostavili Index slovenského investora (ISI100). Okrem samotnej výkonnosti sto najväčších fondov sa vo výpočtoch zohľadňuje aj objem ich majetku. Väčší podielový fond má preto na výslednú hodnotu indexu silnejší vplyv ako menší. Samotný index mal na konci prvého kvartála 2023 hodnotu 113,3 bodu. „Bežný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch Slovenskej republiky, tak dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 13,3 percenta. Zjednodušene povedané, 10-tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci prvého štvrťroka 2023 hodnotu 11,33 tisíc eur,“ uviedla analytička Wood & Company Eva Sadovská. Takýto výnos na porazenie inflácie nestačil. „Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 39,5 percenta,“ vysvetlila E. Sadovská.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?