Každá ťažba nerastných surovín so sebou prináša environmentálnu záťaž a kontroverzie. Zatiaľ čo energetická bezpečnosť a veľké príjmy vlády sú veľkým lákadlom, poškodená príroda a znečistenie životného prostredia zvyšujú nervozitu obyvateľov. A ak sa trasie zem a rastú škody na domovoch, vtedy sa už ide do ulíc.

WA 37 Zuši - Ľudia si obzerajú zosuv pôdy na svahu, ku ktorému došlo v dôsledku prudkých dažďov v japonskom meste Zuši v prefektúre Kanagawa, západne od japonskej metropoly Tokio v sobotu 3. júla 2021. V prístavnom meste Atami v prefektúre  Šizuoka je nezvestných niekoľko osôb v dôsledku zosuvov pôdy, ktoré zavalili mnohé domy. FOTO TASR/AP


First responders observe a landslide caused by heavy rains in Zushi, Kanagawa prefecture, west of Tokyo on Saturday, July 3, 2021. In Atami in Shizuoka pre
Neprehliadnite

Holandsko možno prebudí spiaceho plynového obra, zem sa trasie

V prípade Holandska však celkové príjmy takmer 400 miliárd eur za 60 rokov ťažby a lacná energia pre obyvateľov spôsobili, že plynové ložisko v krajine naplno využívali 23 rokov, aby potom 37 rokov plánovali jeho zatvorenie.

Po rozhodnutí o zatvorení sa tento akt ešte niekoľkokrát odkladal. Tentoraz je to však definitívne. Ešte v januári 2024 spustili holandskí plynári v dôsledku silného ochladenia ťažbu posledných kubických metrov plynu.

Následne už v piatok 19. apríla 2024, 60 rokov po začatí ťažby, nastala slávnostná rozlúčka a prijatie zákona v Senáte, aby sa ťažba znovu nemohla spustiť. Pre istotu však infraštruktúru a vrty zabetónujú. V prípade Groningenu totiž jeden nikdy nevie.

Plynový obor, ktorý zásoboval západnú Európu ešte skôr ako bývalý Sovietsky zväz, sa mal už niekoľkokrát odobrať na večný odpočinok, no zakaždým sa vrátil a nakoniec poškodil tisíce budov v krajine.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa