Každá ťažba nerastných surovín so sebou prináša environmentálnu záťaž a kontroverzie. Zatiaľ čo energetická bezpečnosť a veľké príjmy vlády sú veľkým lákadlom, poškodená príroda a znečistenie životného prostredia zvyšujú nervozitu obyvateľov. A ak sa trasie zem a rastú škody na domovoch, vtedy sa už ide do ulíc.
Holandsko možno prebudí spiaceho plynového obra, zem sa trasie
V prípade Holandska však celkové príjmy takmer 400 miliárd eur za 60 rokov ťažby a lacná energia pre obyvateľov spôsobili, že plynové ložisko v krajine naplno využívali 23 rokov, aby potom 37 rokov plánovali jeho zatvorenie.
Po rozhodnutí o zatvorení sa tento akt ešte niekoľkokrát odkladal. Tentoraz je to však definitívne. Ešte v januári 2024 spustili holandskí plynári v dôsledku silného ochladenia ťažbu posledných kubických metrov plynu.
Následne už v piatok 19. apríla 2024, 60 rokov po začatí ťažby, nastala slávnostná rozlúčka a prijatie zákona v Senáte, aby sa ťažba znovu nemohla spustiť. Pre istotu však infraštruktúru a vrty zabetónujú. V prípade Groningenu totiž jeden nikdy nevie.
Plynový obor, ktorý zásoboval západnú Európu ešte skôr ako bývalý Sovietsky zväz, sa mal už niekoľkokrát odobrať na večný odpočinok, no zakaždým sa vrátil a nakoniec poškodil tisíce budov v krajine.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?