Slovensko vo využití obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v rokoch 2021 a 2022 výrazne zaostávalo v porovnaní s krajinami Európy. Za pomalý rozvoj nefosílnej energetiky si dokonca vlani v decembri vyslúžilo kritiku zo strany Európskej komisie. Zdá sa však, že situácia sa zmení k lepšiemu vďaka novým fotovoltickým elektrárňam, ktoré v tomto roku zvýšia podiel výroby elektriny z nefosílnych zdrojov.
Kritika z Bruselu
Európska komisia po preskúmaní návrhu aktualizácie integrovaného národného energetického a klimatického plánu koncom minulého roka Slovensko upozornila, že očakávaný podiel OZE v národnom energetickom mixe by mal byť oproti stanoveným 23 percentám až na úrovni 35 percent.
Komisia zároveň vláde pripomenula, že treba stanoviť jasné pravidlá fungovania pre takzvaných samospotrebiteľov energie. Okrem toho spomenula potrebu určiť a sfunkčniť akceleračné zóny či nevyhnutnosť podpory integrácie variabilných zdrojov energie do celoštátnej elektrizačnej sústavy.
Na Slovensku síce vlani narástol počet inštalácií fotovoltických panelov, hlavne na strechách rodinných domov, ale celkový výkon je zatiaľ len na úrovni 0,6 gigawattu (GW). Oproti tomu najmä Poľsko a Česká republika rozsiahlo podporujú inštalovanie fotovoltických panelov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?