Hlavným ťahúňom rastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie vo svete sú veterné a fotovoltické elektrárne. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry význam obnoviteľných zdrojov ešte zvýši očakávaný rast spotreby elektriny, ktorý bude najintenzívnejší za predchádzajúce dve desaťročia. Na Slovensku však rozvoj brzdia podmienky výstavby a umiestnení veterných parkov od Úradu verejného zdravotníctva SR. Podmienky by sa však mali už toto leto zmeniť.
Zbytočná byrokracia bráni investíciám
Veterné a fotovoltické elektrárne majú relatívne krátku dobu výstavby a zároveň najnižšie výrobné náklady elektriny. Výstavba veterných elektrární na Slovensku však naráža na rôzne problémy vrátane nutnej vzdialenosti od miest a obcí.
Výstavbu týchto zariadení neovplyvňujú len technické a legislatívne obmedzenia, ale aj odpor miestnych obyvateľov. Jedným z problémov je požiadavka na minimálnu vzdialenosť veternej elektrárne od obcí či miest, ktorá má chrániť zdravie a pohodlie ľudí.
Kým v iných krajinách je táto vzdialenosť kratšia, na Slovensku nedávne usmernenie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) v súvislosti s pravidlami pre hluk veterných elektrární kritériá sprísnilo. Veterné turbíny nad 150 metrov totiž musia byť aspoň tri kilometre od obývaných území.
Sprísnenie zabrzdilo niekoľkomiliónové investície a mnohí investori dokonca uvažujú, že sa vzdajú svojich projektov na Slovensku. Povinná vzdialenosť tri kilometre sa im totiž zdá zbytočne prísna. Viacerí experti upozorňujú, že nariadenie nie je v súlade ani s platnou legislatívou v oblasti hluku.
Podľa ÚVZ usmernenie je určené pre regionálne úrady verejného zdravotníctva, ktoré sú konfrontované so stúpajúcim počtom zámerov výstavby veterných parkov. Obrátili sa na úrad, aby pre účely posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), v ktorom sú žiadané o odborný posudok, podmienky celoplošne zjednotil. Tým sa malo predísť vzniku nezrovnalostí.
„Naši odborníci pripravovali usmernenie ÚVZ k posudkovej činnosti návrhov umiestnenia a výstavby veterných parkov na základe najlepšieho odborného úsudku a skúseností v problematike hygieny životného prostredia, pričom sme zohľadňovali technické riešenia veterných elektrární, od ktorých sa odvíjala nami navrhovaná vzdialenosť veterných elektrární od chráneného obytného územia,“ uviedlo tlačové oddelenie ÚVZ pre Euroactiv Slovensko.
Kontroverzné usmernenie prejde revíziou
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?