Počas prvých mesiacov tohto roka sa viacerým akciovým indexom podarilo prekonať historické maximá. Finančné trhy v súčasnosti ženie smerom nahor očakávané skrotenie vysokej inflácie kombinované so znižovaním úrokových sadzieb. V americkej ekonomike sa však prudké zdražovanie nedarí dostať pod kontrolu tak efektívne ako v eurozóne. Vývoj v najväčšej ekonomike sveta je kľúčový pre budúci vývoj akciových trhov.

Americká centrálna banka (Fed) možno začne cyklus znižovania úrokových sadzieb až v decembri tohto roka. To môže spôsobiť sklamanie značnej časti investorov a spustiť výpredaje akcií. Riziko prípadnej korekcie je v najbližších mesiacoch vysoké. Investovanie do akcií môže počas nasledujúcich mesiacov sklamať najmä začínajúcich investorov. Problémy tiež môže spôsobiť prípadné vyostrenie geopolitických konfliktov.

Zdražovanie porazili akcie

Základným cieľom investovania je snaha poraziť infláciu, aby si ľudia za svoje peniaze mohli nakúpiť viac ako v minulosti. Výkonnosť podielových fondov predávaných v slovenskej ekonomike analyzuje spoločnosť Wood & Company. Na základe dát od Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) pravidelne zostavuje Index slovenského investora (ISI100). V ňom sa nachádza sto najväčších podielových fondov predávaných v slovenskej ekonomike. Index mapuje obdobie od začiatku roka 2017 do konca prvého kvartálu 2024 a zachytáva tak aj éru vysokej inflácie.

Počas tohto časového intervalu hodnota indexu dosiahla 125,8. „Priemerný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch, dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 25,8 percenta,“ približuje Eva Sadovská, analytička Wood & Company. „Zjednodušene povedané, 10-tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci prvého kvartálu 2024 hodnotu 12 580 eur.“ Takýto výnos na porazenie inflácie nestačil. „Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 42,7 percenta,“ dodáva E. Sadovská.

Priemerný rast cien dokázali poraziť len investície do akciových fondov, ktoré dosiahli kumulovanú výkonnosť 77,3 percenta, čo zodpovedá ročnému výnosu na úrovni 8,2 percenta. Všetky zvyšné typy fondov nedokázali poraziť rast cien. Dlhopisové fondy dokonca skončili v miernej strate. Akciovým fondom sa najviac darí aj pri krátkodobejšom hodnotení výkonnosti. Napríklad priemerná ročná výkonnosť dosiahla v polovici júna 17,54 percenta. „Akciové spoločnosti dosahujú veľmi dobré hospodárske výsledky, čo sa premieta do rastu ich cien. Špecifickou témou je umelá inteligencia, ktorá už nachádza praktické použitie vo viacerých sférach života. Tento fenomén spôsobuje rast akcií, ktoré s touto témou súvisia,“ hovorí Roman Vlček, výkonný riaditeľ a člen predstavenstva Slovenskej asociácie správcovských spoločností.

Ťažkosti komerčných realít

Zvyšným typom fondov sa darí výrazne menej. Na druhom mieste skončili štruktúrované fondy s priemernou ročnou výkonnosťou 8,55 percenta, čo je približne o polovicu menej ako u akciových fondov. Obdobie vysokých úrokových sadzieb pomohlo dlhopisovým fondom, ktoré za posledný rok dosiahli priemerné zhodnotenie 4,81 percenta. Najmenej sa darí investíciám do realít, kde podielové fondy vykázali priemerné ročné zhodnotenie 2,72 percenta a tohtoročné výnosy s veľkou pravdepodobnosťou nedokážu poraziť infláciu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa