V marci 2022 v USA zvýšili úrokové sadzby prvý krát od decembra 2018. Odvtedy americký Fed poriadne pritvrdil a sprísňuje menovú politiku najrýchlejšie za posledné dekády.

Americký dolár
Neprehliadnite

Dolár stráca zábrany, pôsobí ako demolačná guľa. V hre je aj globálna intervencia

Cieľom je ochladiť ekonomiku prostredníctvom mierneho zvýšenia nezamestnanosti, ktorá je pri rekordných minimách, čoho dôsledkom je prudký rast miezd. Zároveň sa Fed usiluje o významné spomalenie inflácie.

V októbri boli zverejnené dáta z trhu práce a inflácie za mesiac september a zdá sa, že Fed nie je o nič bližšie k splneniu cieľa ako bol v marci. Miera nezamestnanosti je 3,5 percenta, v marci bola na úrovni 3,6 percenta. Medziročný rast inflácie metodikou CPI je na úrovni 8,3 percenta, v marci ceny rástli tempom 8,5 percenta.

Amerika je drahá, kupujeme inde

Fed tak zjavne bude musieť pokračovať a z toho rozhodne nebudú nadšení americkí podnikatelia. Hlavne tí, ktorí sa snažia exportovať do zahraničia. Silný dolár im totiž pred očami znižuje tržby a berie zákazníkov, ktorí prechádzajú k lacnejšej konkurencii.

Americký výrobok totiž v Európe či Japonsku zdražel o 15 a viac percent len preto, že je potrebné ho nakúpiť za doláre. Ostatné meny totiž oslabili. Dolár je na 20-ročných maximách a odmieta ísť nadol.

Pre americké spoločnosti nie je nič horšie, ako kombinácia slabej domácej ekonomiky a silného dolára. Domáci spotrebiteľ, ktorý chce ušetriť, vidí lákavé ponuky tovarov z Európy či Ázie a nakúpi tam. Zákazník na Starom kontinente, ak má tú možnosť, nakúpi radšej v Ázii ako v USA. Firmy v najväčšej ekonomike sveta tak majú obrovský problém, ktorý môžu riešiť len zľavami, čo ďalej znižuje ziskovosť.

Miliardy sú fuč, je to vážne

Ak si aj udržia zákazky, utŕžený milión eur od zahraničného klienta má dnes v dolároch o 16 percent nižšiu hodnotu. Zatiaľ čo minulý rok to znamenalo 1,16 milióna dolárov, dnes je to už len 970-tisíc dolárov. To je strata 190-tisíc dolárov na každom milióne tržieb z eurozóny.

Najväčšie firmy rátajú straty v stovkách miliónov až miliardách. IBM už ohlásil, že tento rok príde o 3,5 miliardy dolárov na tržbách. Johnson & Johnson znížil vyhliadky rastu o štyri miliardy len z dôvodu silného dolára.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa