Keď začiatkom januára vyšli do ulíc nemeckí farmári a žiadali od nemeckej vlády, aby neprestala dotovať zelenú naftu, pochopenie pre protesty mali aj ich slovenskí kolegovia. Podporu sektora formou zelenej nafty totiž od roku 2019 využívajú aj poľnohospodári na Slovensku.

„V roku 2023 približne 30 miliónov eur tvorila štátna pomoc vo forme úľav na evironmentálnych daniach (takzvaná zelená nafta),“ uvádza pre TREND riaditeľ odboru poľnohospodárstva a služieb Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ján Baršváry.

Farmári však upozorňujú na ďalšie problémy, ktoré im v uplynulých rokoch spôsobovali komplikácie a pre ktoré v súčasnosti zvažujú pripojenie sa k európskym protestom. Od inflácie cez vysoké ceny energií, ale aj hnojív či prípravkov na ochranu rastlín. Sťažujú sa aj na drahšiu prepravu, vyššie dane z poľnohospodárskej pôdy či komplikovanejší odbyt.

Kritika návrhu eurokomisie

Na problém s dovozom lacných potravín z tretích krajín v uplynulých dňoch upozorňovali aj farmári v uliciach Paríža či Bruselu. Európska komisia (EK) však posledný januárový deň navrhla, aby bol dovoz poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny oslobodený od cla ešte celý ďalší rok, a to až do júna 2025. Pre poľnohospodárov z členských krajín Únie je to problém. Eurokomisia však tvrdí, že to má pod kontrolou a v prípade závažného narušenia trhu Európskej únie (EÚ) dokáže v rámci ochranného mechanizmu prijať rýchle nápravné opatrenia.

Slovenskí poľnohospodári chápu protesty Nemcov. Rozbuškou je i dovoz komodít z Ukrajiny
Neprehliadnite

Slovenskí poľnohospodári chápu protesty Nemcov. Rozbuškou je i dovoz komodít z Ukrajiny

„Požiadavky nemeckých, francúzskych a ďalších poľnohospodárov, ktorí upozorňujú na vysoké náklady a výrazne znížené príjmy, kritizujú dovoz lacných potravín z tretích krajín (najmä z Ukrajiny) sú opodstatnené. Slovenská republika neustále upozorňuje, že na trhy hlavne susediacich členských štátov s Ukrajinou, vrátane Slovenska je naďalej vyvíjaný tlak. Ceny komodít zaznamenali prepad, pre väčšinu slovenských pestovateľov je produkcia za hranicou rentability,“ uvádza pre TREND Michal Bachratý z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa