Z európskeho Plánu obnovy a odolnosti SR je vyčlenená približne až pol miliarda eur na rekonštrukcie rodinných domov. Program spustila Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) vlani a ukončí ho v roku 2026. O tom, či sa stihnú dovtedy vyčerpať všetky financie a či zároveň budú ukončené projekty rekonštrukcií, ale aj o ťažkostiach pri podávaní žiadostí o dotácie hovorí pre TREND architektka a zároveň riaditeľka Asociácie výrobcov minerálnych izolácií (AVMI) Marcela Kubů.
Záujem o finančné dotácie na obnovenie domov je obrovský. Zrejme aj preto nebol priebeh doterajších výziev bezproblémový. Ako to vidíte vy?
Myslím, že spôsob, akým je nastavený systém podávania žiadostí, vystavuje štátnu správu neustále príliš veľkému nárazovému náporu. Navyše, tento nápor sa následne presunie na projektantov a špecialistov, a neskôr aj na samotné realizačné firmy. Okrem toho je tu riziko, že ľudia budú termíny spĺňať len s ťažkosťami. Bolo by preto lepšie prijímať žiadosti priebežne.
V čom vidíte najväčší problém?
V súčasnosti nie je úplne jasné, ako budú ľudia využívať dotáciu, respektíve na aké opatrenia sa zamerajú. Isté je, že aspoň 25 percent z poskytnutých prostriedkov bude musieť smerovať do zateplenia budov, keďže je to jednou z podmienok.
Do akej miery sa dá pri obnove domov a snahe znížiť ich energetickú náročnosť využiť dotácia na fotovoltiku?
Inštalácia fotovoltiky je iba jedným z doplnkových opatrení. Z hľadiska úspor energie je určite výhodnejšie a efektívnejšie najprv budovu kompletne zatepliť a až následne inštalovať obnoviteľné zdroje energie, ktoré pokryjú už zníženú spotrebu.
Ako vnímate systém rýchle prsty pri podávania žiadostí, čiže skutočnosť, že získať dotáciu má šancu ten, kto je rýchlejší?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?