Stagnácia európskej ekonomiky sa skončila. Päť kvartálov po sebe - od konca roka 2022 do konca minulého roka - hospodárstvo eurozóny nerástlo. Napriek tomu, že sa vyhlo technickej recesii, ktorú definujú dva negatívne kvartály po sebe, len sotva bolo možné vyjadriť spokojnosť s jeho vývojom. Prvý kvartál tohto roka rastom o 0,3 percenta priniesol optimizmus, že by sa situácia mohla začať otáčať. Čerstvé ekonomické dáta z druhého kvartálu pozitívnu náladu podporili.
Faktorov na optimizmus je viacero: inflácia klesá a s ňou aj úrokové sadzby, reálne mzdy rastú a s nimi by mala rásť aj spotreba a predstihové indikátory naznačujú odraz z pásma kontrakcie. Veci vyzerajú pozitívne, no mnohé analytické domy sú opatrné. Problémov na horizonte totiž príliš neubudlo.
Zradný pokles úrokových sadzieb
Miera inflácie v súčasnosti klesá a umožňuje centrálnej banke znižovať úrokové sadzby. Prísna menová politika už dlhé mesiace obmedzuje záujem o úvery, čo je dôležitý zdroj ekonomického rastu. Tvorba nových úverov v eurozóne prakticky zastala. Nižšie úrokové náklady by sa pretavili okrem vyššieho záujmu o úvery aj vo vyšších reálnych výdavkoch domácností a firiem, čo by podporilo rast HDP.
Avšak v praxi býva situácia často komplikovanejšia, ako znie teória. ECB úrokové sadzby znížila napriek tomu, že mzdová inflácia sa stále pohybuje nad úrovňou piatich percent. Takto vysoký rast miezd bol dlhodobo dôvodom, prečo centrálna banka udržiavala monetárnu politiku prísnu. Z tohto hľadiska sa nič nezmenilo. Zníženie sadzieb môže byť preto skôr prevenciou voči ďalšiemu ekonomickému spomaleniu.
Vysoké úrokové sadzby budú pôsobiť ešte mesiace a znižovať tak potenciálnu výkonnosť európskej ekonomiky. Jedno, dve či tri zníženia krátkodobých úrokov centrálnymi bankami neprinesú žiadne hmatateľné zmeny do finančnej situácie domácností a firiem, ktoré sú pod tlakom. Naopak, politické turbulencie vo Francúzsku a Nemecku môžu prispieť k rastu rizikových prémií na vládnych dlhopisoch, čo by negovalo znižovania úrokových sadzieb centrálnou bankou.
Pomalý rast predstihových indikátorov
Jedným z najpozitívnejších ekonomických dát posledných mesiacov je nárast predstihových indikátorov. Napríklad prieskumy nákupných manažérov (PMI) narástli z úrovne kontrakcie do úrovne expanzie. Z hľadiska ich rastu je vývoj v eurozóne pozitívny, keď kompozitný indikátor HCOB PMI zaznamenáva vyššie hodnoty už osem mesiacov v rade. V máji sa dostal na ročné maximum nad úrovňou 52.
Pohľad do histórie ale ukazuje, že takmer rovnaký vývoj nastal aj začiatkom minulého roka. Vtedy index niekoľko mesiacov rástol, no na jar sa obrátil do väčšieho poklesu. Aj teraz mohla teplá zima prispieť k tomu, že ekonomická aktivita mierne vzrástla. Skutočne silný odraz hospodárstva definuje až rast PMI nad úroveň 55 či až 60. Súčasná úroveň 52 tak hovorí iba o miernom zotavení ekonomiky, respektíve iba o zastavení poklesu.
Mzdy vymazávajú straty iba postupne
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?