Európska únia (EÚ) po energetickej kríze prehodnotila dovtedy nejednoznačný kurz politiky proti jadrovej energetike. Väčšia podpora jadra zo strany európskych inštitúcií by sa mala v nasledujúcom období prejaviť v rýchlejších povoľovacích konaniach či vo financovaní nukleárnych projektov. Krajiny združené v novovzniknutej jadrovej aliancii sa zhodujú, že jadrová energia môže do roku 2050 poskytnúť Únii 150 gigawattov (GW) elektrickej kapacity. Na porovnanie, v súčasnosti je to približne 100 GW.
Nukleárne zručnosti
Samotná jadrová energetika stojí pred viacerými výzvami. Jednou z nich je získať dostatok pracovníkov. Ak chce Európa viac jadrových elektrární, musí už dnes výrazne posilňovať generáciu budúcich špecialistov na jadro. „Krajiny EÚ, Slovensko nevynímajúc, musia zabezpečiť prípravu dostatočného množstva kvalitných špecialistov na energetiku v inžinierskych, ale aj technických a robotníckych profesiách,“ uvádza k výzvam na najbližšie obdobie expert na jadrovú energetiku Andrej Žiarovský z Výskumného ústavu jadrovej energetiky (VUJE).
Štáty, ktoré chcú podporovať jadrovú energetiku, preto v tomto čase spúšťajú rôzne programy s cieľom prilákať do tohto odvetvia pracovnú silu. V Británii napríklad spustili „cestovnú mapu“ v rámci Národného jadrového strategického plánu. Cieľom je podporiť odbornú prípravu budúcich pracovníkov. Do roku 2030 by sa malo podariť vytvoriť 40-tisíc nových pracovných miest pre tento sektor. Ako informovala Svetová jadrová asociácia (WNA), podľa plánu by sa mala zvýšiť dostupná pracovná sila v tomto odvetí takmer o 50 percent a pracovná atraktivita jadrového odvetvia by sa mala zvyšovať. Realizáciu jednotlivých krokov tohto plánu bude v Británii zabezpečovať Nuclear Skills Delivery Group.
To však nie je všetko. Na to, aby mohla jadrová energetika zdolávať veľké výzvy v podobe budovania nových desiatok reaktorov, bude potrebovať nielen jadrových špecialistov. Potrebuje posilniť aj mnohé ďalšie profesie vrátane zváračov. „Vo Francúzsku sme založili špeciálnu inštitúciu na školenie ľudí v oblasti zvárania. Pre jadrovú energetiku je to mimoriadne dôležité remeslo s veľmi špecifickým know-how. Je to oblasť, ktorú musíme rozvíjať aj vzhľadom na všetky plánované jadrové programy. Budeme potrebovať veľký počet zváračov z celej Európy,“ uvádza pre TREND senior viceprezident zodpovedný za nové jadrové aktivity vo francúzskej spoločnosti EDF Group Vakisasai Ramany.
Perspektíva pre mladých
Vo francúzskom jadrovom priemysle dnes pracuje okolo 220-tisíc ľudí. „Podľa odhadov budeme v nasledujúcich desiatich rokoch potrebovať ďalších okolo 100-tisíc ľudí. A to hovoríme len o samotnom Francúzsku,“ dodáva V. Ramany.
„V Európe sa pripravujú desiatky veľkých jadrových blokov, tých menších je v pláne násobne viac. Perspektíva projektu veľkého bloku je desať až pätnásť rokov s následnými desiatkami rokov prevádzky zariadenia. To vytvára domáci a exportný potenciál pre slovenské firmy, ktoré sa pohybujú v oblasti jadrovej energetiky. Ak sa toto všetko rozbehne, bude treba veľa ľudí, nielen technikov, ale všetkých ľudí v rámci celého systému potrebného na výstavbu. Štáty si to uvedomujú a je na nich, aby s tým začali niečo robiť. My sa tomu snažíme pomôcť,“ upozorňuje pre TREND prezident Westinghouse pre Česko a Slovensko Petr Brzezina.
„Organizujeme letnú školu v USA pre študentov zo stredoeurópskeho regiónu. Mladá generácia by mala vedieť, že oblasť jadrovej energetiky má veľkú budúcnosť a má zmysel sa do toho zapojiť. V Poľsku, kde máme medzivládnu dohodu o rozvoji jadra, spolupracujeme s univerzitami. Keď hovoríme o výstavbe jedného bloku, celkovo sa na tom bude podieľať okolo osemtisíc ľudí,“ spresňuje P. Brzezina.
Odborník na jadrovú energetiku profesor Vladimír Slugeň potvrdzuje, že nedostatok pracovníkov v oblasti jadra by mal byť predmetom celospoločenskej otázky, ktorú treba riešiť. „Som garant študijného programu jadrové a fyzikálne inžinierstvo na Slovensku. Zodpovedám za kvalitu, nie za množstvo študentov, ktorí idú pracovať do jadrovej energetiky. Žiaľ, množstvo študentov je v súčasnosti veľmi malé, výučba je náročná. Navyše vedomosti a nároky na študenta zamestnávatelia nie vždy dostatočne ocenia finančne. A nie je to odstupňované tak ako v Amerike, kde skutočne vynikajúci študent, ktorý sa v rankingu univerzity umiestňuje v prvej desiatke, dostane dvojnásobný plat,“ uvádza profesor V. Slugeň.
Potvrdzuje, že odborníkov na spustenie jadrového bloku, ako to bolo v prípade Mochoviec 3, má Slovensko v porovnaní s inými štátmi relatívne dosť. No v jadrovej energetike Slovenská republika potrebuje desaťkrát viac študentov, ako má v súčasnosti.
Americká spoločnosť Westinghouse Electric Company dnes zamestnáva viac ako 9 500 ľudí v 21 krajinách, z toho takmer 4 300 pracuje v Európe. Keďže v regióne strednej a východnej Európy chce posilniť svoje aktivity, zameriava sa aj na rozširovanie ďalšej pracovnej sily. V rámci príprav projektu na výstavbu prvej jadrovej elektrárne v Poľsku v roku 2023 podpísala spoločnosť s firmou Polskie Elektrownie Jadrowe (PEJ) v roku 2023 dve dohody o budúcej spolupráci.
Keď Westinghouse postaví v krajine šesť reaktorov AP1000, v rámci výrobnej, inžinierskej a stavebnej fázy by to malo na poľský HDP dosah vo výške takmer 28 miliárd eur. Vyplýva to zo štúdie konzultačnej spoločnosti PwC, ktorú zrealizovala v apríli 2024. Následná prevádzka šiestich blokov by v rámci HDP Poľska vytvorila minimálne 8,9 miliardy eur ročne. Prevádzka by sa prejavila aj na personálnom posilnení, keď by podľa štúdie vytvorila 16-tisíc pracovných miest.
Prepájanie s univerzitami
V rámci vzdelávania budúcich špecialistov na jadro Westinghouse posilňuje spoluprácu i s miestnymi poľskými univerzitami. Vlani v lete v USA stážovalo pätnásť študentov z Poľska. Študenti počas stáže pracovali v dvoch inžinierskych centrách – v Pensylvánii a Južnej Karolíne –, a to pod vedením odborníkov, ktorí majú skúsenosti s projektovaním a prevádzkou jadrových reaktorov v rámci celého sveta.
Program stáží firma následne rozšírila a dala možnosť zapojiť sa aj študentom z Česka a Ukrajiny, tento rok aj študentom z Bulharska. Na stáži v USA sa zúčastnil i Slovák Andrej Prítrský, ktorý študuje na ČVUT v Prahe. „Bolo veľmi zaujímavé mať možnosť porovnať bezpečnosť našich a amerických elektrární. Zároveň je to obrovská príležitosť dostať sa na miesta, kam sa bežní ľudia nedostanú. A veľký šok bol, ako veľmi je táto tvrdá práca cenená v USA na rozdiel od strednej a východnej Európy,“ hodnotí dojem a poznatky zo stáže A. Prítrský.
Šance pre Slovákov
Westinghouse plánuje v najbližšom čase nadviazať užšiu spoluprácu aj s univerzitami na Slovensku. „Ak by sa na Slovensku podarilo nadviazať podobnú spoluprácu ako v Poľsku na základe medzivládnej dohody, prinieslo by to benefity nielen domácemu priemyslu, ale aj školstvu. Mladí ľudia uvidia, že je tu minimálne na desať až pätnásť rokov jasná perspektíva ich uplatnenia a možnosti zapojiť sa do konkrétnych projektov. To sa v súčasnosti deje v Poľsku,“ uvádza americká spoločnosť.
Slovenská vláda v máji schválila zámer výstavby ďalšieho jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach. TREND kontaktoval Ministerstvo hospodárstva SR s otázkami, s akými možnosťami rezort pracuje, keď ide o výber technológie, a čo bude nasledovať v rámci prípravy návrhu podmienok výstavby v najbližšom období. „Aj tieto otázky budú témou materiálu, ktorý má Ministerstvo hospodárstva SR spolu s Ministerstvom financií SR predložiť na rokovanie vlády do 31. októbra 2024,“ uvádza rezort hospodárstva.
- Vplyv jadrovej energetiky na pracovný trh
• Prevádzka jadrového reaktora poskytuje počas 60 rokov vysokokvalifikované pracovné miesta pre dve generácie pracovníkov.
• Európsky jadrový priemysel podporuje tvorbu jedného milióna pracovných miest.
• Konštrukcia jedného nového reaktora v EÚ generuje celkovo okolo 10-tisíc pracovných miest.
Prameň: nucleareurope, Deloitte 2019
Tento článok označovaný ako We Know How vznikol v spolupráci s komerčným partnerom.