Dôvodov pre vysoké ceny energií v Európe je mnoho. Môže za ne najmä zemný plyn, ktorý je typickým tvorcom marginálnej ceny. Pri nedostatku ruského plynu sa nahradil drahšími alternatívami, ako bolo LNG. V rovnakom čase prišlo k výpadku produkcie vodných aj jadrových elektrární. Svoju rolu zohrala aj uhlíková daň uvalená na špinavšie zdroje energie.

Priemerná cena elektrickej energie v eurozóne sa podľa dát Eurostatu už dva roky drží na úrovni zhruba o polovicu vyššej, ako bola počas minulej dekády. Európski spotrebitelia vnímajú zvýšené energetické náklady nepriaznivo. Aj v nadchádzajúcich francúzskych voľbách politické strany preto hrajú na ich zníženie.

Ešte väčší problém s vysokými nákladmi na energie majú priemyselné firmy. Zvýšená cena vstupov robí ich produkty menej konkurencieschopnými. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je priemyselná produkcia v eurozóne v nepretržitom prepade už takmer rok. Zlú situáciu dokumentuje aj nemecký export do Číny, ktorý za posledný rok prepadol o 14 percent.

Aktuálna cena elektriny je problematická pre spotrebiteľov aj priemysel. Na druhej strane je však stále nízka pre kľúčový segment budúcnosti – odvetvie zelenej energie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa