Francúzsko si obchodné vzťahy s Čínou nenechá pokaziť, a to ani v čase, keď Európa čelí záplave čínskych elektromobilov. Obchodnú spoluprácu v oblasti výroby airbusov či jadrovej energetiky posilňoval francúzsky prezident Emmanuel Macron vlani na jar priamo v Číne aj s výpravou francúzskych podnikateľov. Výsledkom bolo potvrdenie už existujúcich spoluprác, no došlo aj k niekoľkým novým. Napríklad objednávku 160 nových lietadiel typu A320 a desať lietadiel A350-900.
Európa je majstrom sveta v reguláciách. Hrá sa s otvoreným ohňom, predbieha ju Čína aj USA
Dohodu o obnove dlhodobého partnerstva vlani v apríli počas Macronovej návštevy v Pekingu podpísala aj francúzska štátna energetická spoločnosť EDF a čínska štátna spoločnosť CGN, ktorá prevádzkuje jadrové elektrárne. Podpisom potvrdili i spoluprácu v oblasti veternej energie medzi EDF a čínskou energetickou spoločnosťou China Energy Investment Corporation.
Ústretová politika voči Číne
Emmanuel Macron ešte vlani vyzval na strategickú nezávislosť Európy. Počas návštevy Číny tvrdil, že Európa by sa nemala nechať zatiahnuť do krízy okolo Taiwanu. Pripomenul, že Francúzsko chce mať s Čínou naďalej kvalitné a intenzívne vzťahy.
Francúzsky minister financií Bruno Le Maire minulý rok pre rádio Europe 1 uviedol: „Prezident má pravdu, keď žiada európsku nezávislosť a suverenitu. To, že sme spojencami USA, neznamená, že by sme mali byť proti Číne.“ Práve B. Le Maire už skôr vystúpil proti niektorým krokom obchodnej politiky USA. Ohradil sa voči americkým dotáciám a veľkým daňovým úľavám pri kúpe elektrických vozidiel vyrobených v USA. Vtedy pripomenul, že európsky priemysel už trpí zníženou konkurencieschopnosťou, ktorá vyplýva aj z rozdielnych cien energií v Spojených štátoch a v Európe a vyzval na koordinovanú a silnú reakciu EÚ.
Tento rok v rámci európskeho turné pricestoval čínsky prezident Si Ťin-pching za E. Macronom. Ako sa na túto návštevu možno dnes pozerať? „Zatiaľ čo E. Macron momentálne mení svoje pozície k vojne na Ukrajine, k USA alebo k Rusku, tak k Číne má viac-menej stálu pozíciu a k veľkým zmenám nedochádza. No nie je to len pozícia Macrona, je to pozícia, ktorú zdieľa francúzska politická elita. Teda že Čína je významný partner, s ktorým sa Francúzsko musí usilovať o čo najlepšie vzťahy,“ hovorí pre TREND politológ a bývalý český veľvyslanec vo Francúzsku Petr Drulák.
Pripomína, že Francúzi si zároveň silne uvedomujú, v ktorých oblastiach je pre nich Čína rivalom, napríklad v priemyselnej špionáži.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?