Energetická firma predáva energie mestskej spoločnosti Humenská energetická spoločnosť (HES), ktorá zásobuje teplom domácnosti. Pri bankrote Chemesu je otázne, či a ako bude pokračovať v dodávkach tepla pre 20-tisíc obyvateľov Humenného a firmy, ktoré fungujú v priemyselnom parku.
Situácia je v meste zatiaľ pokojná, potvrdil to hovorca Humenného Martin Škuba. HES podľa neho stále nakupuje teplo od jediného výrobcu a tým je Chemes. ,,Štruktúra odberateľov podľa spotreby je rozdelená na 70 percent domácností a 30 percent organizácie. S odberateľmi tepla od HES sú zmluvy na dobu neurčitú, “ uviedol M. Škuba. O tom, že by mali byť prerušené dodávky, informácie nemá.
Firma podala návrh na konkurz sama v máji tohto roka, odôvodnila ho výpadkom tržieb, ktoré spôsobil spor so spoločnosťou Východoslovenská energetika o úhrady za plyn a elektrinu z roku 2022. Išlo o 19 miliónov eur. Chemes však za energie neplatil v tomto roku ani štátnemu SPP.
Vtedy do diania vstúpilo ministerstvo hospodárstva. Presadilo zmenu energetických zákonov tzv. Lex Chemes tak, aby v čase krízy mohla prebrať zásobovanie energiami iná spoločnosť. V prípade Humenného by to mohol byť štátny MH Teplárenský holding (MHTH).
Holding ešte pred letom nainštaloval v Humennom mobilné záložné zdroje teplej vody na troch miestach, aby zabezpečili dodávku pre obyvateľov. ,,Rezort hospodárstva v spolupráci s teplárenským holdingom rovnako podniká kroky potrebné na to, aby bolo ešte pred začiatkom zimnej vykurovacej sezóny pripravované záložné riešenie aj na vykurovanie celého mesta v prípade, ak by spoločnosť Chemes v tom čase nevedela dodávať teplo pre ľudí v zmysle zmluvy, ktorú má uzatvorenú s dcérskou spoločnosťou mesta Humenné,“ uviedol hovorca ministerstva hospodárstva Peter Podstupka.
Komplikovanejšia situácia je v priemyselnom parku, na ktorý štát nemá dosah. Pracuje v ňom 1 500 ľudí. ,,Štátny teplárenský holding rokoval o návrhu na prenájom respektíve odkúpenie infraštruktúry v parku. Návrh MHTH nebol zo strany spoločnosti Chemes akceptovaný,“ doplnil Podstupka, ktorý nešpecifikoval, aké kroky urobí štátna firma ako reakciu na vyhlásenie konkurzu. Zásobovanie fabrík však štát bude môcť prevziať iba vtedy, ak za to skrachovanej firme ponúkne akceptovateľnú odmenu.
Ohrozenie dodávok plynu a elektriny pre Chemes zo strany SPP zatiaľ nehrozí, hoci firma neuhrádza faktúry. Vláda totiž plynárenský podnik zaviazala. ,,SPP dodáva plyn a elektrinu spoločnosti Chemes na základe Všeobecného hospodárskeho záujmu, ktoré vydalo ministerstvo hospodárstva. Ak nám ministerstvo zruší povinnosť dodávať energie spoločnosti Chemes a zároveň nám spoločnosť Chemes aj naďalej bude odmietať uhradiť svoj záväzok po lehote splatnosti, rozhodneme o ďalšom postupe," vysvetlil Ondrej Šebesta, riaditeľ odboru korporátnej komunikácie SPP.