Hoci fotovoltika by mohla významne prispieť k energetickej sebestačnosti Slovenska do roku 2030, jej rozvoj čelí viacerým prekážkam, ako je nedostatočná legislatíva, nadmerná byrokracia a dlhé povoľovacie procesy. Tieto faktory najviac ovplyvňujú veľké solárne projekty, ktorých výstavba bola pozastavená najmä kvôli výkyvom cien elektriny na burze, čo znižuje návratnosť investícií.
Fotovoltické riešenia pre všetkých
Investície energetických spoločností do fotovoltiky nie sú len o biznise. Ich cieľom je aj posilnenie energetickej bezpečnosti krajiny, zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a zníženie emisií skleníkových plynov. Západoslovenská energetika (ZSE) a Východoslovenská energetika (VSE) už nainštalovali tisíce fotovoltických systémov na rodinných domoch a firemných budovách.
„Našou snahou je každoročne zvyšovať počet inštalácií, čo však závisí od kapacít distribučnej siete a celkovej ekonomiky trhu,“ vysvetľuje hovorkyňa ZSE a VSE Katarína Šulíková. Fotovoltické elektrárne sú najmä na strechách domov, kde sa využívajú systémy s výkonom striedačov do 10,8 kilowattu (kW).
Záujem o veľké projekty však výrazne klesol. Skupina ZSE plánovala vybudovať rozsiahle fotovoltické elektrárne pri Novákoch a Vojanoch, no tieto plány zrušila kvôli výkyvom cien elektriny, čo značne znížilo ekonomickú efektívnosť projektov.
Zastavené veľké projekty
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?