Tvrdé dáta ukazujú jednu zaujímavú skutočnosť. Za posledné štyri roky klesli na Slovensku reálne mzdy o 3,5 percenta. Domácnosti napriek tomu od posledného štvrťroku 2019 do druhého štvrťroku 2023 dokázali zvýšiť svoju spotrebu o 4,8 percenta. Ide od nadpriemerný rast v rámci Európskej únie.

V normálne fungujúcej ekonomike pokles reálnych príjmov prináša v niekoľkoročnom horizonte zníženie spotreby. Ľudia si totiž za svoje zarobené peniaze môžu dovoliť menej tovarov a služieb. Lenže kvantitatívne uvoľňovanie spustené po príchode pandémie vyvolalo rôzne atypické situácie. Napríklad záporné výnosy na štátnych dlhopisoch. Za ďalšiu anomáliu je možné označiť fakt, že obyvatelia deviatich štátov Európskej únie dokázali zvyšovať svoju spotrebu napriek klesajúcim reálnym príjmom.

Úspory a dlhy

Ako je to možné? Domácnosti môžu rast spotreby financovať aj z úspor alebo pôžičiek. V neistých časoch hroziacej recesie ide o riskantné riešenia zvyšovania životnej úrovne. Slováci sa napriek tomu rozhodli pre obidve možnosti. V medziročnom porovnaní objem vkladov v bankách pôsobiacich na domácom trhu nepretržite klesá od októbra minulého roka. Slováci na nich mali v júli v 2023 uložené peniaze v hodnote 45,6 miliardy eur.

Oproti tomu objem poskytnutých úverov prudko rastie posledných trinásť rokov. Domácnosti mali v siedmom mesiaci tohto roka pôžičky za takmer 51,6 miliardy eur. Ešte v januári 2010 išlo o niekoľkonásobne nižšiu sumu necelých štrnásť miliárd eur. Spomínané údaje sú od Európskej centrálnej banky.

Špekulácie s hypotékami

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa