Ekonomické prieskumy a ukazovatele evidujú znepokojujúci pokles respondentov. Znížená miera odpovedí v prieskumoch komplikuje ich schopnosť vytvárať presný obraz o stave ekonomiky.

„Horšia kvalita údajov sa premieta do vyššej volatility. Akciové trhy výsledkom toho započítavajú nepresné informácie, ktoré môžu z krátkodobého hľadiska pôsobiť zavádzajúco,” hovorí bývalá ekonómka americkej centrálnej banky Claudia Sahmová.

Pre príklad uvádza prieskumy sledujúce index spotrebiteľských cien, v ktorých miera respondentov klesla o 13 percent za posledných sedem rokov. Ešte horšie je na tom štatistika voľných pracovných miest, kde sa podiel odpovedí znížil zo 66 percent na 31 percent.

Mzdové ukazovatele ako index nákladov na zamestnanca, úzko sledovaný americkou centrálnou bankou, taktiež za rovnaké obdobie registruje dvojciferný percentuálny pokles účastníkov prieskumu.

„Všetko sa to odráža na menšej presnosti odhadov. Federálny rezervný systém jednoducho zachytáva fluktuácie z mesiaca na mesiac, ktoré nemusia vždy jasne odzrkadľovať skutočnosť,” doplnila C. Sahmová.

Pracovný trh v USA je pritom kľúčovým indikátorom, ktorý má obrovský vplyv na domácu spotrebu. Tá tvorí takmer 70 percent HDP Spojených štátov.

Na prekvapivé revízie dát minulý rok upozornili aj výskumníci banky Goldman Sachs. Tí zaznamenali trojnásobný nárast revízií voľných pracovných miest oproti priemeru spred šiestich rokov. Bez ohľadu na nižšiu kvalitu údajov sme svedkami výraznejších reakcií trhu na ich zverejnenie, dodali.

Vzhľadom na nestále trhové výkyvy vyvolané čo i len menším štatistickým výkyvom, C. Sahmová radí investorom, aby si pri interpretácii najnovších údajov zachovali obozretnosť a vyhli sa predčasným záverom.

Rovnaký problém sa pritom netýka len Spojených štátov, ale aj Británie či Európy. V októbri minulého roku štatistický úrad Spojeného kráľovstva odložil zverejnenie údajov z trhu práce o týždeň pre ich nedostatočnú spoľahlivosť. Výsledkom nakoniec boli len akési „experimentálne čísla,” ako ich charakterizoval samotný rezort.

V dôsledku októbrového prešľapu sa predstavitelia rozhodli zaviesť nové metódy zberu údajov, ktoré by mali prísť do platnosti tento rok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa