Európska komisia navrhuje rozšíriť odporúčanie Rady z roku 2009 o prostredí bez dymu a aerosólov. V praxi by jej odporúčanie znamenalo úplný zákaz fajčenia a vapovania vo vonkajších priestoroch. Zákaz sa má vzťahovať na priestory pred verejnými budovami, vonkajšie priestory spojené s výkonom práce, zoologické záhrady, zábavné parky, miesta konania koncertov a iných verejných podujatí s pravdepodobnosťou výskytu mladistvých.
Návrh v Európe vyvolal kritiku podnikateľov z oblasti gastra a služieb. Ozvali sa najmä z Rakúska, Nemecka, Chorvátska, Grécka, či Bulharska. Opatrenie sa dotkne najviac týchto sektorov, pretože fajčenie už nebude možné nielen na terasách, ale ani vo vyhradených vonkajších priestoroch pred nimi. Podľa šéfa rakúskeho Gastronomického zväzu Maria Pulkeho v niektorých reštauráciách a kaviarňach by mohli tržby klesnúť až o 60 percent.
Zákaz sa týka klasického fajčenia aj používania bezdymových výrobkov. Vzťahovať sa má tiež na e-cigarety bez obsahu nikotínu. V Európskej únii fajčí 24 percent dospelej populácie, na Slovensku je to 27 percent. Európska únia si dala cieľ dosiahnuť, aby do roku 2040 fajčilo menej ako päť percent populácie.
Trend sa opýtal zástupcov zámestnávateľov, podnikateľov v oblasti hoteliérstva, cestovného ruchu aj analytikov, ako hodnotia aktivitu Európskej komisie.
Ušľachtilá ale nerealizovateľná myšlienka
Marián Galajda, Tatry mountain resorts, a.s
S týmto nápadom nesúhlasíme. Je to síce ušľachtilá myšlienka, ale podľa nás nerealizovateľná a nevymáhateľná. Navyše, je viac podstatnejších tém, ktorým by sa mala EÚ venovať.
Návrh popiera slobodu jednotlivca
Radovan Ďurana, analytik INESS
Tento návrh je len ďalší krok, ktorý má v skutočnosti len jeden cieľ - reguláciu životného štýlu občanov a zákaz fajčenia ako takého. Najprv to boli extrémne vysoké dane. Potom to bol zákaz reklamy. Následne návrh na biele, bezznačkové obaly. Potom zákaz fajčenia vo vnútorných priestoroch.
Teraz je to návrh na rozšírenie obmedzenia na vonkajšie priestory pod heslom - Vyhnali sme fajčiarov z reštaurácií, vyženieme ich aj z terás. Návrh sa zaštiťuje odporúčaniami WHO, ktorá mala v minulosti viaceré prešľapy v súvislosti so selektívnym prístupom k výberu medicínskych dôkazov. To, že aj Európska komisia v tejto oblasti postupuje selektívne, dokazuje aj prístup k novým nikotínovým tabakovým produktom. Tie sú považované za rovnako škodlivé aj bez existencie potrebných dôkazov.
Rétorika sa navyše v čase posunula. Antitabakovej lobby už nevadí len tabak, ale akákoľvek forma vdychovania účinných látok, hoci neobsahujú nikotín, alebo akákoľvek konzumácia nikotínu. Tieto druhy konzumácie sú podľa v súčasnosti existujúcich dôkazov menej škodlivé ako klasické fajčenie. Namiesto podpory menej škodlivých foriem, komisia aj WHO obracia argumentáciu a hovorí, že fajčiari na alternatívne produkty neprechádzajú, ale užívajú ich v kombinácii s klasickými cigaretami. Dáta o spotrebe alternatívnych produktov a cigariet na Slovensku však potvrdzujú opak.
Zásadnou črtou tejto politiky je skutočnosť, že popiera slobodu jednotlivca a posilňuje paternalistickú rolu štátu. Tieto politiky sa potom snažia replikovať aj ďalší „zakazovači", ktorých cieľom je zakázať spotrebiteľom spotrebu cukru, či rýchleho občerstvenia.
Dôležitý je komfort všetkých hostí
Petra Ďurčeková, generálna riaditeľka DoubleTree by Hilton Bratislava
Návrh Európskej komisie o úplnom zákaze fajčenia a vapovania vo vonkajších priestoroch chápeme, no v tejto podobe ho nepovažujeme za optimálne riešenie. Ako konferenčný hotel so špecializáciou na MICE segment, kde sa denne stretávajú účastníci z rôznych prostredí vrátane fajčiarov, považujeme za dôležité zabezpečiť komfort pre všetkých hostí.
Podporujeme pravidlá ochrany nefajčiarov a boj proti závislostiam, avšak úplný zákaz vo vonkajších priestoroch by mohol pre fajčiarov počas dlhých podujatí predstavovať výrazné obmedzenie. Namiesto represívnych opatrení by sme uvítali skôr preventívny a vzdelávací prístup.
Skupina zákazníkov zrejme zmení návyky
Lenka Potočná, výkonná riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry
Určite bude skupina hostí, ktorí možno zmenia svoje návyky a obmedzia návštevu zariadení, avšak nepredpokladáme dramatický skok smerom dole kvôli zákazu. Fajčiari majú už aj dnes obmedzenejšie možnosti ako v minulosti, a zvykli si.
EK by mala komunikovať citlivejšie
Miriam Filová, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení
Privítali by sme, keby Európska komisia komunikovala svoje návrhy ohľadom zákazu fajčenia vo vonkajších priestoroch o niečo citlivejšie. Takéto zásadné opatrenie môže ľahko vyvolať obavy a nepochopenie u verejnosti, ako aj podnikateľov v sektore HORECA.
Hostia, ktorí sú fajčiari, môžu vnímať podobný zákaz ako obmedzenie svojho komfortu, čo by mohlo mať dopad na návštevnosť zariadení. Najmä podniky s výrazným zastúpením fajčiarskej klientely – ako sú kaviarne, bary či nočné kluby – by mohli pocítiť ekonomické dopady vo forme poklesu tržieb.
Sektor gastra a služieb si to nezaslúži
Martin Hošták, generálny sekretár Republikovej únie zamestnávateľov
Nesúhlasíme s navrhovaným riešením. Ťažko skúšaný gastro sektor, ako i v podstate celý sektor služieb si nezaslúži dnešných ťažkých časoch ďalšie obmedzovania. Takto široko nastavené reštriktívne obmedzenia a ich vykonávanie by mohlo mať nepriaznivé dôsledky na široké spektrum poskytovateľov služieb a celkovo podnikateľské prostredie na Slovensku. Zároveň je potrebné zdôrazniť, že pri tak závažnom návrhu odporúčania Rady nebolo ani vypracované posúdenie dopadov tohto opatrenia.
Na celoplošný zákaz nie je spoločnosť nastavená
Martin Novotný, generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska
Pri všetkých centrálnych reguláciách je potrebné hľadať rozumnú mieru medzi prípadnými obmedzeniami a voľnosťou individuálnych preferencií. Ochrana zdravia a prevencia je silným argumentom, ale aj tu je na mieste vyváženosť a súlad s aktuálnym nastavením spoločnosti.
Zákaz fajčenia v exteriéroch, ako sú napr. zastávky verejnej dopravy, detské ihriská, či vzdelávacie inštitúcie, vie asi dnešné nastavenie spoločnosti akceptovať. Na celoplošný zákaz fajčenia nie je pravdepodobne dnešný preventívny vzdelávací program nastavený a rovnako aj celkové nastavenie v spoločnosti.
Ani HORECA sektor nemôže a ani nechce ignorovať jasné benefity na samotné zdravie a dĺžku života pri životnom štýle bez fajčenia, avšak pri poskytovaní služieb sa snažíme nájsť rozumnú alternatívu aj pre klientov, pre ktorých je fajčenie súčasťou ich každodenných návykov. Väčšina ubytovacích zriadení sa dnes riadi prísnym zákazom fajčenia v celom objekte s výnimkou zón, kde je to povolené, ako napr. cigarové bary s odvetraním, vyhradené exteriérové miesta, či vonkajšie terasy.