Dlhé roky platilo pravidlo, že kto chcel vedieť, čo bude robiť Európska centrálna banka (ECB), stačilo mu pozrieť sa čo urobila americká centrálna banka (Fed). Neplatilo to úplne vždy, ale vo väčšine prípadov áno.
Dlhodobá inflácia stále nie je pod kontrolou. Myslí si to Fed aj dlhopisové trhy
Dôvodom je hlavne posun ekonomického cyklu oproti USA o niekoľko kvartálov, ale aj snaha mladej centrálnej banky inšpirovať sa v zámorii. Kedysi ECB zasadala každý mesiac a nezverejňovala zápisnicu. Teraz už zasadá každých 6 týždňov a s odstupom pár týždňov zverejní zápisnicu zo zasadania, tak ako to robí Fed už roky.
Dlhé roky Fed určoval trend sadzieb
Počas finančnej krízy z rokov 2008 až 2009 Fed začal znižovať sadzby už na jeseň 2007, eurozóna až do jesene 2008 úrokové sadzby zvyšovala. Potom náhle otočila a v priebehu pol roka urobila presne to isté, čo Fed počas predchádzajúceho roka a pol. Inflácia sa pritom vyvíjala v oboch krajinách veľmi podobne. Ceny potravín a energií rástli, ale jadrová inflácia zostávala v okolí dvoch percent.
V ďalších rokoch Fed pritvrdil a okrem nulových sadzieb začal nalievať do ekonomiky lacné peniaze, aby ešte viac znížil úroky na úveroch v ekonomike. Tieto kroky vstúpili do histórie ako kvantitatívne uvoľňovanie (QE).
ECB vyhlasovala, že nulové úrokové sadzby nezavedie a voči QE existoval silný odpor. ECB nakoniec sadzby znížila na nulu v lete 2012. Medzi rokmi 2014 až 2021 boli dokonca záporné. A v roku 2015 začalo dodávanie lacnej likvidity na trh.
Súčasný cyklus zvyšovania sadzieb sa začal v USA v marci 2022, ECB sa k nemu pripojila o štyri mesiace neskôr. Fed zvýšil úrokovú sadzbu naposledy v júli, ECB v auguste. Odvtedy nastala prestávka.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?