V roku 1992 Rada pre politiku konkurencieschopnosti (Competitiveness Policy Council) varovala pred hrozbou spomalenia rastu americkej ekonomiky oproti ostatným priemyselným krajinám. Realita však ukázala opačný scenár – Spojené štáty sa stali symbolom dynamického hospodárskeho vzostupu. Zásadnú úlohu v tejto zmene zohral rozmach internetu, ktorý v 90. rokoch posunul americkú ekonomiku pred Japonsko a Európu.
V súčasnosti opäť silnejú obavy z možného úpadku. Čína zosilňuje svoj vplyv, zatiaľ čo dôvera americkej verejnosti v pozitívny vývoj klesá. Kým v 80. a 90. rokoch takmer polovica Američanov verila v priaznivú budúcnosť krajiny, dnes tento podiel dosahuje už len štvrtinu.
„Americká ekonomika ukázala svoju schopnosť odolávať bezprecedentným výzvam, ako boli dot-com bublina, finančná kríza či pandémia covidu,“ uvádza časopis The Economist. Zdôrazňuje, že od 90. rokov podiel Spojených štátov na HDP krajín G7 stúpol o viac než 50 percent, pričom produkcia na obyvateľa v USA dnes prevyšuje západnú Európu o 40 percent a Japonsko o 60 percent.
Navyše, aj Mississippi, považované za najchudobnejší štát USA, ponúka vyššie priemerné mzdy ako veľké ekonomiky vrátane Nemecka, Kanady či Británie. Po pandémii sa americká ekonomika zotavila mimoriadne rýchlo. Jej reálny rast bol trikrát vyšší než priemer krajín G7. Spojené štáty sú pritom jedinou krajinou skupiny G20, ktorá nielen dosiahla predpandemické úrovne produkcie a zamestnanosti, ale ich aj prekročila.
Zdroje úspechu
Americká ekonomika je poháňaná komplexnou kombináciou faktorov. Obrovský domáci trh, flexibilná pracovná sila, bohaté prírodné zdroje vrátane ložísk bridlicovej ropy a plynu, rozvinuté finančné trhy a prestížne univerzity vytvárajú pevné základy hospodárskeho rastu. Dominancia amerického dolára ako globálnej rezervnej meny zároveň uľahčuje medzinárodný obchod a investície.
Odvážne opatrenia prijaté počas finančnej krízy v rokoch 2007 a 2008 a pandémie covidu demonštrujú schopnosť USA rýchlo reagovať na nepredvídané udalosti a stabilizovať ekonomiku.
„Hoci niektoré riešenia, ako napríklad rozsiahle fiškálne stimuly, môžu mať nežiaduce dôsledky v podobe zvýšenej inflácie, celkovo prispievajú k odolnosti a dynamickej povahe amerického hospodárstva,“ podotýka The Economist.
Investori preferujú americké trhy. Európa čelí spomaleniu a neistote
Sociálne výzvy
Napriek svojej ekonomickej sile čelí Amerika jedinečným sociálnym výzvam. Priemerná dĺžka života v USA klesla pod úroveň európskeho priemeru, čo odráža rastúce problémy ako epidémia obezity, závislosť od opiátov a násilie spojené so strelnými zbraňami. Okrem toho sa zintenzívňujú obavy z príjmovej nerovnosti a rastúceho vplyvu veľkých korporácií na spoločnosť.
Kritici poukazujú na dominanciu veľkých spoločností ako na dôkaz systémových zlyhaní. Podľa Economist sú však technologickí giganti, ako Apple a Amazon, skôr symbolom hospodárskeho úspechu Ameriky než jej problémov.
„Americká ekonomika preukázala pozoruhodnú odolnosť a schopnosť adaptovať sa na zmeny počas uplynulých troch desaťročí. Napriek politickým rozdielom a fiškálnym výzvam, ktorým krajina čelí, jej inherentná sila a inovatívny duch naďalej stimulujú rast a prosperitu,“ uzatvára The Economist.