Štyridsaťdva rokov je zaokrúhlene mediánový vek slovenskej populácie. To znamená, že prvá polovica domáceho obyvateľstva je vekovo pod touto hranicou a druhá nad ňou. Pri pohľade do minulosti sa spoločnosť počas posledných dekád dramaticky zmenila. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa medián pohyboval okolo úrovne dvadsaťosem rokov. Konkrétne, v roku 1960 bol na hodnote 27,5 a do roku 2023 stúpol na 42,2. V priebehu šesťdesiatich troch rokov narástol o 14,7 roka. Pohľad na tvrdé dáta ukazuje pomalý príchod vážneho problému. Po druhej svetovej vojne dominovali v spoločnosti mladí ľudia, v súčasnosti je to stredná generácia a v budúcnosti to budú penzisti.

Starnutie obyvateľstva prinesie mnohé zásadné zmeny. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia nebol problém nechať ženy po splnení podmienok odísť do dôchodku ako 53-ročné. Väčšina populácie bola mladá a pracovala. V súčasnosti sa vek odchodu do dôchodku postupne zvyšuje k hranici 64 rokov. Pre mužov aj ženy. No väčšina spoločnosti je stále v produktívnom veku. Práve vďaka tomu si štát môže dovoliť čoraz viac zvyšovať penzie. V tomto roku príde napríklad po prvý raz v histórií k vyplateniu plnohodnotného trinásteho dôchodku.

Aktuálnu situáciu v dôchodkovom systému zobrazuje index ekonomickej závislosti. Ide o pomer starších ľudí od 65 a viac rokov oproti produktívnej populácii vo veku od pätnásť do 64 rokov. Tento ukazovateľ bol v roku 2023 na úrovni 27 percent. Na jedného penzistu teda pripadali takmer štyria ľudia v produktívnom veku. Ide o štvrtý najpriaznivejšie nastavený pomer v rámci 27-člennej Európskej únie. S pomerom 21,5 percenta je na tom najlepšie Luxembursko, nasleduje Írsko s 23,2 percenta a Cyprus s 24,7 percenta. Najviac dôchodcov v súčasnosti živí portugalská ekonomika. Index ekonomickej závislosti tam v roku 2023 dosiahol hodnotu 38 percent. Vysoký pomer je aj v Taliansku a Fínsku. V obidvoch štátoch bol v minulom roku na rovnakej úrovni 37,8 percenta.

Pád cien nehnuteľností
Starnutie populácie prinesie mnohé z dnešného pohľadu nepredstaviteľné zmeny. Pre nedostatok ľudí nie je v súčasnosti problém kúpiť v malých talianskych mestách rodinnú vilu len za jedno euro. No podmienkou je rekonštruovanie získaného domu. Mnohé talianske samosprávy sa takýmto spôsobom snažia do vymierajúcich obcí prilákať mladých ľudí. Podobne aj v slovenskej ekonomike bude o pár dekád najmä v menších mestách plno prázdnych bytov alebo domov.

Trinásty dôchodok aj pre vojakov a policajtov

Slovensko ako keby disponovalo bezodným mešcom peňazí. Taký pocit vyvoláva pohľad na súčasné fungovanie penzijného systému. Napríklad ľudia pracujúci pre ozbrojené zložky mohli v minulosti odísť do výsluhového dôchodku už po odpracovaní pätnástich rokov. Po tvrdej kritike verejnosti prišlo k posunutiu hranice na dvadsaťpäť rokov. Táto výhoda bola v minulosti aspoň čiastočne okresaná nepriznaním trinásteho dôchodku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa