Je dnešná energetická kríza taká vážna ako podobné predchádzajúce – najmä ropné šoky v 70. rokoch? Túto otázku si kladie celý svet, spotrebitelia zasiahnutí vysokými cenami, podniky obávajúce sa o dodávky energie, politickí lídri a centrálni bankári zápasiaci s infláciou a krajiny čeliace tlakom na platobnú bilanciu.

Áno, táto energetická kríza je vážna a v skutočnosti ešte potenciálne horšia. V 70. rokoch 20. storočia išlo len o ropu, zatiaľ čo táto kríza zahŕňa zemný plyn, uhlie a dokonca aj jadrovo-palivový cyklus. Okrem podnecovania inflácie dnešná kríza premieňa predtým globálny trh na trh, ktorý je roztrieštený a náchylnejší na narušenie, čo brzdí hospodársky rast. Spolu s geopolitickou krízou vyplývajúcou z vojny na Ukrajine to ešte viac prehlbuje súperenie svetových veľmocí.

Dnešná energetická kríza sa nezačala ruskou inváziou na Ukrajinu, ale už minulý rok, keď dopyt po energii prudko vzrástol, keď sa svet vymanil z pandémie covidu-19. Vtedy Čína mala nedostatok uhlia a ceny vyleteli hore. Globálny trh so skvapalneným zemným plynom (LNG) sa potom stenčil, ceny vyleteli do nebies a vzrástli aj ceny ropy.

Krajina ako Rusko by za normálnych okolností pri rastúcich cenách energie zvýšila predaj zemného plynu svojmu hlavnému zákazníkovi, Európe, nad minimálne zmluvné objemy. Namiesto toho sa držala svojich zmlúv, aj keď mohla vyrobiť podstatne viac. Vtedy sa zdalo, že Rusko sa snaží tlačiť ceny nahor. Ale namiesto toho sa Kremeľ už mohol pripravovať na vojnu.

Keďže Európa závisela od Ruska z 35 až 40 percent svojej ropy a zemného plynu, Putin predpokladal, že Európania budú protestovať proti invázii, ale nakoniec budú stáť bokom. Sústredil sa na svoju samozvanú misiu obnoviť to, čo považuje za historické impérium Ruska, no nepredvídal, ako budú reagovať na nevyprovokovanú vojnu.

Pri pohľade do budúcnosti by dnešnú energetickú krízu mohlo ešte zhoršiť päť faktorov. Po prvé, Putin otvoril druhú frontu v konflikte znížením zmluvných objemov zemného plynu, ktoré Rusko dodáva do Európy. Cieľom je zabrániť Európanom, aby skladovali dostatok zásob na budúcu zimu, a zvýšiť ceny, čo spôsobí ekonomické ťažkosti a politické nezhody. Putin vo svojom prejave v júni na medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade jasne uviedol: „Zhoršujúce sa sociálne a ekonomické problémy v Európe“ „rozdelia ich spoločnosti“ a „nevyhnutne povedú k populizmu… a zmene elít v Európe v krátkom časovom horizonte."

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa