Bidenova administratíva zastavila schvaľovanie nových licencií na vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA. Toto zmrazenie pravdepodobne podľa agentúry Reuters zmení plány miliardových projektov.

Bude mať za následok zvýšenú spotrebu uhlia v Nemecku a povedie k celosvetovému problému na už aj tak napätom trhu s LNG.

Rád by som však citoval z New York Times, ktoré objasnili technicky a priemyselne mimoriadne náročný proces, ktorý viedol k tomuto rozhodnutiu:

Pred prijatím rozhodnutia sa klimatickí poradcovia Bieleho domu stretli s aktivistami, akým je aj Alex Haraus. Ide o 25-ročného influencera  z Colorada, ktorý je aktívny na sociálnych sieťach. Prostredníctvom TikToku a Instagramu viedol kampaň a v nej vyzýval mladých voličov, aby od Bidena požadovali zamietnutie tohto projektu.“ Čarovné.

Toto je iba jeden príklad z rozsiahlejšieho problému. Vo svete energetickej politiky panuje hlúposť.

V rukách sektárov

Žijeme časy, keď partia sektárov, ktorá nevie nič o priemysle, energetike a konkurencieschopnosti, ovplyvňuje populistických politikov. Tí potom rozhodujú bez najmenšej znalosti tak, že zdrojom energie priradia akúsi „ideológiu“. Pritom vôbec nechápu zložité reťazové procesy, ktoré tento prechod uľahčujú.

Žijeme vo svete, v ktorom šestnásťročný klimatický aktivista uchvátil politikov, keď cestoval z Británie do USA na člne, aby neznečisťoval prostredie. Hoci poslal svoj štáb lietadlom, aby čln doviezli naspäť.

Sme v rukách sektárov, ktorí si myslia, že solárna a veterná energia sa vyrábajú vo sne a distribuujú sa spievaním piesní Johna Lennona.

Dokonca aj v Číne blúznia o Západe, ktorý chce konkurencieschopnú, lacnú, hojne dostupnú a ekologickú energiu, ale odmieta ťažiť vzácne suroviny, lítium a radšej spomaľuje vlastný proces dekarbonizácie. Spaľuje uhlie namiesto toho, aby sa venoval vývoju obnoviteľných zdrojov alebo používal zemný plyn alebo jadrovú energiu, ktorá je je pre prechod na konkurencieschopnú energiu podstatná.

V skutočnosti sme v rukách sektárov, ktorí si myslia, že solárna a veterná energia sa vyrábajú snami a distribuujú spievaním piesní Johna Lennona.

Nezaujíma ma, či táto skupina dezorientovaných ľudí má dobré úmysly. Peklo je plné dobrých úmyslov. Znepokojuje ma, že politickí lídri zničia akúkoľvek možnosť posilnenia energetiky s použitím rozumu.

Kombinácia arogancie a ignorancie

Prečo to robia? Lebo ich sa nedotknú dôsledky a iba zneužívajú zámienku klimatickej zmeny a energetického prechodu na uvaľovanie obmedzení na občanov a na slobodu jednotlivca.

Aktivisti vedia, že ich skutky generujú viac negatívnych ako pozitívnych efektov, a že ohrozujú bezpečnosť dodávok a konkurencieschopný prechod, ale nezaujíma ich to, lebo ich cieľ je na nás uvaliť obmedzenia dodávok a deštrukcia, zatiaľ čo politici lietajú súkromnými lietadlami, aby nás informovali, že pitie kávy škodí klíme. Vy a ja sa zaujímame o životné prostredie, oni o reguláciu a represiu.

Kombinácia arogancie a ignorancie je drahá a neurýchli investície ani vývoj technológií. Práve naopak, spomalí ich.

Namiesto načúvania firmám a technikom, čo investujú a riešia problémy, ktoré spôsobuje proces dekarbonizácie, ich penalizujú a znevažujú. A rozhodovaciu právomoc dostanú ľudia, ktorí veria, že naša budúcnosť by mala byť návratom do praveku (čo nie je vtip), zatiaľ čo tí istí lietajú v súkromných tryskáčoch a ohlasujú klimatickú krízu.

Každý by mal pochopiť, že ak chceme zabezpečiť technologický pokrok, energetickú sebestačnosť a zároveň zaistiť cenovo prístupné a neprerušované dodávky, musíme uľahčiť investovanie. Zaistiť firmám stabilné a predvídateľné regulácie, zdanenie a právny rámec a maximalizovať návratnosť už zrealizovaných investícií a ďalej vyvíjať potrebné technológie. Medzi tieto patria napríklad nové formy skladovania, produkcie a prenosu, ktoré sa však musia stať realizovateľné v priemyselnej praxi.

Môžete veríte, že v energetickom prechode sa pokročilo vďaka aktivizmu.

Skutočnosťou je, že aktivizmus spôsobil návrat uhlia do Európy. Toho uhlia, ktoré už takmer zmizlo z energetického mixu, Jeho návrat sa pomstil vyššími cenami pre spotrebiteľov. Socializmus vždy zničí to, čoho ochranu predstiera.

Článok bol pôvodne zverejnený na webe Alpha Strategy Consulting. Preložil ho spolupracovník KI Svetozár Gavora. 

Daniel Lacalle je  finančný manažér a profesor ekonómie na IE Business School v Madride.

9. mája 2024 bude mať v Bratislave verejnú prednášku na tému „Trhové riešenia pre európsku energetickú politiku“, organizovanú Konzervatívnym inštitútom M. R. Štefánika a energie-portal.sk. Viac o prednáške, prednášajúcom a o možnostiach prihlásiť sa na prednášku je na webe KI.

daniel lacalle
Zdroj: Dusan Sloboda