Nečakané popretŕhanie dodávateľských reťazcov malo zmeniť svet. Od nástupu pandémie je pre firmy obrovský problém dovážať súčiastky spoza oceánu. Najmä čínske fabriky kvôli tvrdým lockdownom prišli o povesť spoľahlivých dodávateľov. Zo dňa na deň neboli schopné plniť dohodnuté termíny. Mnoho firiem ešte aj v súčasnosti musí z času na čas prerušiť výrobu pre nedostatok dielov.

V snahe udržať hospodársku stabilitu na podporu miestnej produkcie čoraz viac tlačia vlády jednotlivých štátov aj na Brusel. Vlajkovou loďou týchto snáh je fabrika na výrobu čipov od spoločnosti Intel. Americký technologický gigant investuje tridsať miliárd eur do výstavby fabriky v nemeckom Magdeburgu. Európska únia po spustení produkcie nebude závislá na dodávkach z Ázie.

Napriek tomu je možné za víťazov pandémiou vyvolanej krízy označiť ázijské spoločnosti. Práve ich postavenie na spoločnom trhu Európskej únie od roku 2019 do júna 2023 stúplo o 2,5 percentuálneho bodu. V rovnakom období nemeckým firmám klesol trhový podiel o jeden percentuálny bod a slovenským o 0,08 percentuálneho bodu.

Pozor na Čínu

Mieste firmy majú stále silné postavenie na spoločnom európskom trhu. Za posledných dvanásť mesiacov vzájomný dovoz tovarov medzi jednotlivými členskými štátmi tvorí 63 percent z celkových importov Európskej únie. Zvyšných 37 percent pochádza zo štátov nachádzajúcich sa mimo Európskej únie.

Najsilnejšie postavenie majú stále firmy vyrábajúce v nemeckej ekonomike. Ich produkcia tvorí až 14,8 percenta importu. Pre zaujímavosť – podiel v slovenskej ekonomike produkujúcich firiem je len 1,3 percenta. Z krajín nachádzajúcich sa mimo Európskej únie je najsilnejšia Čína. Práve z tejto krajiny sa od júna 2022 do júna 2023 doviezlo štrnásť percent všetkých tovarov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa