Už vyše roka trvá konflikt medzi Izraelom a Hizballáhu, do ktorého je čoraz viac vťahovaný Irán. Riziková prirážka v cene ropy podľa agentúry Fitch Ratings stúpla z pásma 3 až 5 dolárov do pásma 5 až 10 dolárov na barel. Nebyť tohto konfliktu, cena ropy by už dávno bola na viac ako trojročných minimách.
Irán nie je len jedným z desiatich najväčších producentom ropy na svete, ale popri jeho pobreží vedie kľúčová prepravná trasa. Cez Hormuzsky prieliv, ktorý je široký necelých 40 kilometrov, preteká tretina svetovej ropy prepravovanej po mori.
Ak by ju Teherán uzatvoril, preprava ropy do Číny, Indie, Južnej Kórei či Japonska by skolabovala. Toto riziko síce nie je akútne, ale komplikácie sa nedajú vylúčiť a Irán sa uzatvorením prielivu v minulosti viac krát vyhrážal. Stávky sú vysoké.
Ani výpadok produkcie na najväčšom ropnom ložisku v Západnej Európe trhom výrazne nezamával. Johan Sverdrup má pritom kapacitu 755-tisíc barelov denne a kryje tretinu nórskej produkcie ropy. Výpadok elektrického vedenia počas tretieho novembrového týždňa na niekoľko dní úplne zastavil ťažbu. Cena ropy stúpla o dva doláre za barel, hneď na druhý deň ale tieto zisky vymazala.
V tom istom čase sa objavili správy, že exporty ruskej ropy sa prepadli najviac od júla. Dôvodom je 30-percentný prepad vývozu z Baltského a Čierneho mora. Počas druhého novembrového týždňa klesli exporty o 740-tisíc barelov denne na 2,8 milióna. Rusko je pritom ešte dôležitejším producentom ropy ako Irán a druhým najväčším exportérom na svete.
Cena čierneho zlata sa však zatiaľ neodkáže dostať ani na niekoľko týždňové maximá. Situáciu má pod kontrolou líder kartelu OPEC, Saudská Arábia. Začína spúšťať svoj plán návratu na trh s ropou. Už v septembri zvýšila exporty na trojmesačné maximá. Samotné tempo rastu nestojí za reč, dosiahlo len 80-tisíc barelov denne oproti augustu.
Dôležité je však niečo iné. Saudská Arábia je najväčším exportérom ropy na svete a jej aktuálna voľná kapacita dosahuje tri milióny barelov ropy denne. Veľká časť z toho sa začne rozpúšťať v závere tohto roka, pričom tento proces bude pokračovať aj počas budúceho roka.
Saudská Arábia si ide po svoj stratený podiel na trhu, ktorý je najnižší od čias pandémie a produkcia umelo znížená na najnižšie úrovne od roku 2007. Na decembrové dodávky ropy do Ázie už ponúka zľavu 1,7 dolára za barel oproti benchmarku Oman/Dubai. Cenová vojna je na spadnutie a kroky Rijádu môžu ovplyvniť aj vojnu na Ukrajine. Spolupráca Moskvy a Rijádu vykazuje totiž trhliny.
Hnev Rijádu smeruje na Moskvu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?