Donald Trump po návrate do prezidentského úradu pravdepodobne opäť posilní protekcionistické tendencie Spojených štátov. Plánované clá na produkty z Európskej únie a Číny môžu ohroziť globálne obchodné toky, pričom najviac by zasiahli malé, otvorené ekonomiky, akou je aj Slovensko.
„Zo Slovenska sa ročne vyváža tovar v hodnote presahujúcej 75 percent hrubého domáceho produktu, čo je najvyšší podiel v rámci Európskej únie,“ vysvetľuje Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank. Na porovnanie, český export predstavuje 57 percent HDP, pričom priemer EÚ dosahuje 35 percent HDP.
Dôležité trhy
Európska únia nemá záujem o eskaláciu konfliktu s USA, keďže medzinárodná situácia – vrátane vojny na Ukrajine a rastúcich bezpečnostných hrozieb zo strany Ruska – zvyšuje potrebu dobrých vzťahov so Spojenými štátmi. Trump pravdepodobne bude tlačiť na vyšší dovoz amerického skvapalneného plynu a poľnohospodárskych produktov. Ak však narazí na odpor, môže zaviesť clá, čo by nepriaznivo zasiahlo aj Slovensko.
Podľa septembrových údajov roku 2024 dosahoval slovenský export do USA 2,8 percenta HDP, čo je viac ako hodnota exportu do Číny, ktorý predstavoval 1,6 percenta HDP. V oboch prípadoch dominujú luxusné SUV automobily vyrábané v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia.
Čínski výrobcovia sa môžu pokúsiť riešiť potenciálne problémy spojené s vysokými americkými clami presmerovaním tovarov do Európskej únie. „A to aj za cenu dumpingových cien. To by mohlo zaplaviť Európu lacnou čínskou produkciou, ktorá by ohrozila domácich výrobcov,“ upozorňuje Ľ. Koršňák. Európska únia by následne bola nútená reagovať zvýšením ciel, na čo by Peking odpovedal odvetnými opatreniami. V nasledujúcich rokoch môžu práve vysoké clá výrazne skomplikovať vývoz slovenských výrobkov do USA a Číny.
Zaostávanie Únie
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?