Vplyv obáv zo straty zamestnania mladých ľudí sa v Číne prejavuje v ich nízkej spotrebe, čo predstavuje zásadný rozdiel oproti starším generáciám, ktorých výdavky sa od pandémie nezmenili, píše portál Bloomberg. Podľa Gao Shanwena, hlavného ekonóma SDIC Securities, starnutie čínskej populácie môže dlhodobo brzdiť hospodársky rast. Starší ľudia však vykazujú väčšiu finančnú stabilitu a odolnosť.
G. Shanwen uviedol, že „čím mladšia je populácia v Číne, tým pomalší je rast jej spotreby“. Čínsku spoločnosť po pandémii opisuje ako „plnú energických starých ľudí, mladých ľudí bez života a zúfalých ľudí v strednom veku“. Tieto slová upútali pozornosť na čínskych sociálnych sieťach, kde sa videá a prepisy jeho prejavu z investorskej konferencie v Šen-čene stali virálnymi. Jeho „nekorektný“ prejav je prekvapivý najmä v období, keď analytici zvyčajne zmierňujú svoj jazyk alebo sa vyhýbajú citlivým témam, ako je deflácia, na základe odporúčaní úradov, ktoré vyzývajú na pozitívnejší obraz čínskej ekonomiky.
Nahrávky a prepisy Gaovho prejavu boli po niekoľkých dňoch odstránené z viacerých platforiem čínskych sociálnych sietí.
Pred necelými štyrmi rokmi čínsky vládny denník People's Daily „oslavoval“ mladých ľudí ako kľúčových aktérov spotreby, pričom uvádzal, že sa „stávajú hlavnou skupinou spotrebiteľov mnohých populárnych produktov“. Po pandémii sa však maloobchodné tržby spomalili, a to najmä v dôsledku pandemických opatrení a najväčšej krízy v oblasti nehnuteľností, akú Čína zažila v posledných desaťročiach. S poklesom hospodárskeho rastu prišlo aj rozsiahle znižovanie platov a prepúšťanie, čo zaťažilo domáce rozpočty a obmedzilo spotrebiteľské výdavky.
Snaha oživiť trh. Čínske mestá zaviedli daňové úľavy na nehnuteľnosti
Hoci vládna kampaň na podporu nákupu automobilov a spotrebičov pomohla oživiť spotrebu, jej rast je ďaleko za úrovňou spred pandémie. G. Shanwen vysvetlil, že pred pandémiou neexistoval významný vzťah medzi rastom spotreby a demografickými trendmi v Číne, no v posledných rokoch sa ukazuje, že stabilita dôchodkov starších ľudí podporuje ich spotrebiteľskú aktivitu, zatiaľ čo výhľady mladých na zamestnanie a rast ich príjmov sa výrazne zhoršili.
„Dôvera mladých ľudí, že si budú vedieť zarobiť na kvalitné živobytie sa značne znížila, čo obmedzilo ich výdavky a ochotu kupovať nehnuteľnosti,“ dodal ekonóm. „Tieto problémy sa však netýkajú staršej generácie“.
Miera nezamestnanosti medzi mladými ľuďmi v Číne v októbri dosiahla 17 percent, čo je viac než trojnásobok celoštátnej nezamestnanosti v mestských oblastiach. Podľa ekonóma môže v mestách existovať až 47 miliónov ľudí, ktorí za posledné tri roky nenašli prácu. Títo jednotlivci sa mohli vrátiť do svojich domovských oblastí na vidieku alebo sa uchýliť k neoficiálnej práci, čo znamená, že nie sú zahrnutí v oficiálnych štatistikách.
V ďalšom odvážnom vyhlásení W. Gao odhadol, že HDP Číny mohol byť za posledné tri roky nadhodnotený o 10 percent. Mnoho ďalších ekonómov tiež spochybňuje presnosť oficiálnych údajov o raste HDP v rokoch 2022 a 2023. Dôkladné maskovanie reality môže byť pre čínskych vládnych úradníkov povzbudením k práci, no pre investorov je to významný varovný signál.