Ekonomiky vyspelého sveta sa snažia skrotiť infláciu, Čína má naopak najväčšie starosti so slabým ekonomickým rastom. Nedávno zverejnené dáta hospodárskeho rastu za druhý kvartál potvrdili spomaľovanie domáceho hospodárstva, keď v druhom kvartáli ekonomika Číny vzrástla o 0,8 percenta oproti predošlému kvartálu, čo je tretinové tempo v porovnaní s prvým kvartálom.

Situácia v Číne, zatiaľ čo krajinou zmieta hroziaca epidémia koronavírusu, ktorý si vyžiadal už vyše 100 obetí a rýchlo sa šíri.
Neprehliadnite

Čínska realitná bublina prerastá planétu a jej prasknutie môže sfúknuť infláciu aj u nás

Čoraz nižšie ciele

Medziročný rast síce dosiahol 6,3 percenta, ale to len vďaka porovnaniu so slabým covidovým obdobím. Takéto tempo nie je žiadnym úspechom, analytici navyše predpovedali rast o 7,3 percenta. Čína pravdepodobne predstaví stimuly, ale jej arzenál prostriedkov na podporu ekonomiky je obmedzený. Má totiž čoraz vážnejšie problémy s dlhmi z minulosti.

Na tento rok vláda stanovila cieľ rastu na úrovni piatich percent, skutočnosť však bude niekde v pásme troch až štyroch percent. Pred pandémiou bolo bežné tempo nad šiestimi percentami. Pred desiatimi rokmi to bolo aj deväť percent a pred dvadsiatimi rokmi boli bežné dvojciferné čísla.

Ekonomický model Číny sa vyčerpáva, čínska verzia kapitalizmu nie je žiadnym zázrakom. Jedinou iluzórnou výhodou súčasnosti sú deflačné tlaky spôsobené obrovskými nevyužitými výrobnými kapacitami, takže obyvatelia nemajú problém s rastúcimi cenami. Na rozdiel od USA, Európy a ďalších krajín však pracujú čoraz menej.

Miera nezamestnanosti medzi mladými je na úrovni 21,3 percenta a ďalej rastie. Realitný trh nie je v riziku prepadu ako u nás, ale už v pevnom klesajúcom trende. Ide pritom o kľúčový sektor pre ekonomiku, ktorý dlhodobo poháňal ekonomický rast.

Pokles realitného sektora nie je príjemný v žiadnej krajine, ale v Číne je to mimoriadne citlivá vec. Pre Číňanov to bol hlavný zdroj rastu bohatstva a dôkaz, že ekonomika funguje pre všetkých.

Teraz sa zdá, že poriadne nefunguje nič. Na rok 2023 by Peking najradšej zabudol. Rovnako aj na vlaňajšok. A zdá sa, že iné to nebude ani v roku 2024. Ekonomika neskolabuje, ale cesta za prosperitou sa stráca. Číňania čelia nepríjemnej vyhliadke, že možno nikdy nezbohatnú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa