Za posledné dva roky klesali ceny nehnuteľností po celom Slovensku. Výnimkou neboli ani novostavby, hoci developeri oficiálne k ich zlacňovaniu nepristúpili. Nemohli si to dovoliť, lebo by spustili lavínu padajúcich cien na realitnom trhu. Preto si zvolili cestu akcií pre kupujúcich. Vo finále však zlacňovanie predstavovalo desať a viac percent. Podľa odborníkov tento trend vydrží ešte istý čas, kým spomalenie novozačatej výstavby bytov, nižšie úroky pri úveroch na bývanie a vyššie mzdy kupujúcich nevyvolajú zmenu na trhu.

Akcie podporujú predajnosť

Záujemcov o novostavby situácia na realitnom trhu v posledných mesiacoch iste nepotešila. Kým všeobecne ceny nehnuteľností klesali, v prípade nových stavieb to tak nebolo. Výsledkom bolo výraznejšie zníženie počtu predaných novostavieb napriek tomu, že dopyt zostáva stále veľmi vysoký.

„Zvýšené úroky a vyššie splátky hypoték bránia mnohým záujemcom o novostavby v ich nákupných plánoch. Ak by úrokové sadzby klesali, mohlo by to posilniť ich záujem o nákup nehnuteľností. Ich schopnosť nakúpiť závisí od zvýšenia ich príjmov,“ tvrdí realitný maklér spoločnosti Winners Reality Slovakia Daniel Golian.

Aspoň nejakú predajnosť nových bytov zachránili developeri najmä tým, že sa snažili vyjsť kupujúcim v ústrety pomocou rôznych akcií. „Snažia sa i dnes prilákať kupujúcich rôznymi výhodami, ako napríklad bezplatnou pivnicou či parkovacím miestom,“ dodáva.

Spomínané opatrenia majú za cieľ stimulovať záujem o novostavby. Podobné skúsenosti má realitný maklér spoločnosti FinGO recloud Branislav Čuri. V hre podľa neho boli a stále sú rôzne cenové akcie typu nulové úroky počas troch rokov alebo dokončenie bytu do štandardu.

„V každom prípade ide o istý typ zľavy, ktorá vo finále môže predstavovať aspoň desať percent,“ vysvetľuje a zároveň poukáže na význam individuálnych rokovaní s klientmi. Osobne sprostredkoval niekoľko predajov novostavieb, kde došlo k cenovým zľavám na úrovni päť až pätnásť percent.

„Toto sa deje všade, kde sa predávajú novostavby, a to bez ohľadu na región,“ dodáva B. Čuri s tým, že zažil aj situáciu, keď developer nedal zľavu ani len tri percentá. Radšej byt nepredal. Dôvod? „Počkať na lepšie časy sa mu viac oplatí.“

Na neochotu znížiť ceny zo strany developerov poukazuje projektový manažér pre reality spoločnosti Finportal Michal Kubík. Ako hovorí, pri dohode sú developeri pripravení dodať skôr služby, napríklad dokončenie štandardu v cene. Prípadne klientovi po dohode upravia cenu. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky.

„Pokles cien nastal väčšinou pri rodinných domoch. Ak developerom zostali už posledné domy v projektoch, tak sa rozhodli dať ich za lacnejšiu sumu,“ konštatuje odborník.

Väčšina čaká na lepšie časy

Pri znižovaní cien novostavieb developerov podľa analytika Realitnej únie SR Vladimíra Kubrického limitovali náklady na výstavbu. Tie sa zdvihli počas pandémie koronavírusu. „Ísť do straty nechce nikto. Kto si to môže dovoliť, čaká na lepšie časy, keď sa zmení nálada a byty zasa začnú zdražovať. Každý developer totiž vie, že trh sa vyvíja cyklicky a fáza rastu je vždy len otázkou času,“ zdôrazňuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa