Odhady ekonomického rastu a ziskov firiem v indexe S&P 500 za prvý kvartál roka 2025 vyzerajú z číselného hľadiska podobne ako v závere roka 2024. Zmenilo sa jedine znamienko. Zatiaľ čo v decembri sa očakával rast o tri percentá, teraz to vyzerá na pokles o tri percentá.
Biely dom sa situáciu ani neskúša zľahčovať. Recesia je vraj možná, ale do budúcna má priniesť veľké benefity. Donald Trump vo svojej inauguračnej reči z 20. januára 2025 ohlasoval zlatý vek. O dva mesiace neskôr však vyzerá realita menej lesklo.
Ako domácnosti podržali Ameriku
Veľké obavy z recesie boli prítomné už v polovici funkčného obdobia predchádzajúceho prezidenta Joe Bidena. Existovali dôvody na to, aby pokles ekonomiky skutočne nastal.
Americké domácnosti, ktoré tvoria dve tretiny výkonu ekonomiky ju však podržali. Doslova vyškolili ekonómov a opakovane im ukázali, čo všetko je možné. Trh práce bol silný a firmy mohli dvíhať mzdy, dokonca platili zamestnancom za to, aby svoju pozíciu neopúšťali.
Ďalšie peniaze mali našetrené z vládnych šekov a ak ich investovali do indexových fondov, užívali si slušné výnosy. Všetky tieto prostriedky smerovali do súkromných investícií a spotreby. Niet divu, že ekonomika napriek vysokým úrokom fungovala solídne.
Nie všetko však bolo ružové. Problémom bola hlavne inflácia a deficity vlády. Jadrová inflácia (teda bez potravín a energií) klesla z viac ako 6-percentného rastu na 3 percentá, k cieľu 2-percentného rastu sa však približovala len veľmi pomaly.
Podobne vládne deficity sa síce zmenšili z 14 percent počas pandémie na 5 až 6 percent v posledných rokoch, ale stále sú dvojnásobné oproti časom spred roku 2020. Donald Trump v predvolebnej kampani sľuboval tieto nerovnováhy korigovať, zdá sa však, že robí opak.
Namiesto opravy fasády búranie priečok
Zavedenie ciel voči obchodným partnerom a škrty na vládnych výdavkoch nie sú tým najväčším problémom. Je ním neistota, pretože výška ciel sa neustále mení a niektoré vládne škrty sú robené bez poznania súvislostí či hodnotenia následkov. Aj preto ich súdy rušia.
Americký prezident sa aktuálne vyhráža zavedením ciel voči akejkoľvek krajine a jej výšku stanoví na základe ľubovôle. Rovnako aj pri vládnych škrtoch, rušení agentúr a prepúšťaní je situácia neprehľadná. Vládnuci republikáni už žiadajú agentúru DOGE, aby rozhodnutia prechádzali cez Kongres, aby sa zabránilo žalobám a neustálym zmenám opatrení.
Kombinácia týchto udalostí nabúrala dôveru spotrebiteľov, ktorá klesla na 4-ročné minimá. Nižšia dôvera sa prenáša do nižších spotrebiteľských výdavkov. Tie klesli už v januári o 1,2 percenta a vo februári miesto nárastu o 0,7 percenta rástli len o 0,2 percenta. Marcové dáta k dispozícii ešte nie sú, ale odhady HDP za 1Q2025 podľa Atlantského Fedu už zostávajú v zápornom teritóriu.
Predikcie ziskov amerických spoločností počas posledných týždňov klesajú, čo je normálny sezónny jav. Mesiace pred zverejňovaním výsledkov bývajú veľmi optimistické, následne sa zreálnia (klesnú) a firmy ich zvyčajne prekonajú. Teraz je však magnitúda poklesu nezvyčajne vysoká. Ešte na konci roka 2024 sa očakával rast ziskov v prvom kvartáli roka 2025 na úrovni 3,3 percenta oproti poslednému kvartálu roka 2024. Aktuálne sa už očakáva pokles o 2,5 percenta.
Odhady rastu ekonomiky a ziskov na celý rok 2025 zatiaľ zostávajú v kladnom teritóriu, tempo rastu však výrazne klesá. Zisky spoločností v indexe S&P500 by mali rásť o 9,8 percenta. Ešte koncom roka 2024 sa očakával rast o 16,3 percenta. Odhad rastu ekonomiky znížil na marcovom zasadnutí aj Fed a to z 2,1 percenta na 1,7 percenta.
Zatiaľ čo jeden klesajúci kvartál recesiu nerobí, zatiaľ nevidieť známky optimizmu medzi spotrebiteľmi či firmami. Domácnosti sa obávajú ďalšieho nárastu inflácie v dôsledku vyšších ciel. Firmy si musia vyberať, koľko z rastúcich nákladov môžu preniesť na zákazníkov bez toho, aby ich odplašili. Celý efekt ciel na domácnosti preniesť nemôžu, takže ich zisky budú menšie, prípadne budú v strate. To obmedzí investície a pravdepodobne aj zamestnanosť. Sľúbený zlatý vek sa zatiaľ odkladá.
