Podnikatelia a zamestnávatelia v ankete TRENDU odpovedajú na otázku, čo očakávajú od nových slovenských europoslancov, aby dokázali lepšie hájiť záujmy slovenských podnikateľov v Európskom parlamente.
Ladislav Vaškovič
predseda Ekonomického výboru Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK)
V každoročnom prieskume SOPK zhruba 90 percent respondentov pravidelne hodnotí členstvo v tomto zoskupení pozitívne. O kladnom pohľade podnikateľskej sféry na Európsku úniu (EÚ) zrejme nemôže byť pochýb. No pri otázke o dlhodobom vývoji riadenia Únie a presunoch právomocí z národnej úrovne do Bruselu viac ako 50 percent podnikateľov nesúhlasí. Polovica členov komory preferuje ponechanie platného mechanizmu rozhodovania, čiže princípu jednomyseľného hlasovania v rozhodujúcich otázkach. Viac ako 60 percent účastníkov prieskumu bolo vlani presvedčených, že súčasný postup v EÚ a na Slovensku pri presadzovaní environmentálnych opatrení dostatočne nevyjadruje ekonomické záujmy Slovenska. Ak budú europoslanci presadzovať opatrenia v súlade s týmito postojmi, zrejme splnia očakávania slovenských podnikateľov aspoň vo všeobecnej rovine. Nemalo by im v tom zabrániť združovanie do frakcií, ktoré preferujú hlasovanie bez zohľadnenia potrieb slovenského priemyslu a pôdohospodárstva. To sa často dialo práve v končiacom sa období.
Noví europoslanci by mali kritickejšie pristupovať k návrhom Európskej komisie (EK), požadovať analýzu výsledkov doteraz realizovaných opatrení a zabrániť prijatiu opatrení diktovaných čisto politickými, skupinovými či populistickými úmyslami. Prijímanie opatrení environmentálnej politiky je vo všeobecnosti správne, ale vždy musia byť v súlade s ekonomickými možnosťami. Podobne je to s prijímaním sankcií, ktoré mali v niektorých prípadoch vážne negatívne účinky na členské krajiny, a s ďalšími opatreniami, pre ktoré poklesla váha EÚ vo svetovej ekonomike.
Ján Solík
prezident Združenia podnikateľov Slovenska
Európske regulácie často ovplyvňujú podnikateľské prostredie viac ako tie domáce. Napriek tomu im podnikatelia, ale najmä ministri, vláda a parlament nevenujú dostatočnú pozornosť v čase, keď ako člen EÚ vieme v najväčšej miere ovplyvniť ich podobu. Podľa prieskumu takmer 90 percent malých a stredných podnikateľov uviedlo, že tvorbu regulácií Únie nesleduje vôbec alebo skôr výnimočne a príležitostne. Slobodu podnikania či osobné slobody EÚ vymenila za detailné regulácie, ktorých za obdobie nášho členstva v Únii vzniklo viac ako 55-tisíc, teda priemerne asi sedem denne. Preto sa nemožno čudovať, že hlavným dôvodom nezáujmu je nedostatok času, ktorý podnikatelia radšej venujú podnikaniu. Pre lepšie obhajovanie záujmov biznisu je dôležité, aby europoslanci mali jasnú predstavu nielen o tom, čo chcú presadzovať, ale aj ako. Ekonomike by pomohla racionalizácia zelených politík a aktívnejšie počúvanie podnikateľov. Jeden z výskumov ukazuje, že pri balíčku Fit for 55 by zástupcovia firiem hlasovali inak ako slovenskí europoslanci až v 63 percentách prípadov. Rovnako je dôležité, aby naši europoslanci zvažovali, či viac pomôžu národným záujmom pôsobením vo výbore pre petície alebo majú uprednostniť výbor pre priemysel, vnútorný trh či životné prostredie.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?