V poslednej dobe prišlo k viacerým pozitívnym udalostiam. Európska centrálna banka znížila úrokové sadzby, reálne mzdy začali prudko rásť a predstihové indikátory vykazujú odraz z pásma kontrakcie. Ovplyvnia tieto pozitívne udalosti výkonnosť ekonomiky eurozóny a dostane sa z prebiehajúcej stagnácie? Odpovedá päť odborníkov na financie.

Richard Tóth, hlavný ekonóm Privatbanky

V prvom štvrťroku 2024 rástlo hospodárstvo eurozóny v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 0,3 percenta, čo je rast na úrovni dlhodobého priemeru. Pokiaľ ide o medziročný rast HDP eurozóny, ten bol vo výške len 0,4 percenta, čo je dôsledkom stagnácie ekonomiky v minulom roku. Ak bude ekonomika do konca roku 2024 rásť súčasným tempom, zvýšia sa aj medziročné čísla. Otázkou však stále ostáva, či sa toto tempo udrží, zvýši, alebo naopak zníži.

Výrazne spomalenie nie je pravdepodobné. Mnohé hlavné parametre, ktoré ovplyvňujú budúci spotrebiteľský a investičný apetít domácností, firiem a verejnej správy sú sľubné a optimistickejšie ako v minulosti. Na druhej strane, nie je pravdepodobné ani zrýchlenie rastu ekonomiky, chýba totiž výrazný rastový stimul. Európska ekonomika je štrukturálne odkázaná len na mierny hospodársky rast a okrem toho, dnes je prvá „na rane“ všetkých hlavných geopolitických rizík.  

Pravdepodobné je teda pokračovanie vývoja z prvého štvrťroka, čo by do konca roka 2024 malo priniesť zvýšenie medziročného rastu niečo málo nad jedno percento.

David Brzek, vedúci oddelenia Asset management Fio Banka

Údaje z posledných týždňov potvrdzujú oživenie eurozóny a hlavné ukazovatele tiež naznačujú, že pozitívny obrat by mohol vydržať. Stále je však veľmi pravdepodobné, že pôjde o umiernený rast a výraznejšieho pozitívneho vývoja HDP sa nedočkáme.

Na základe novej prognózy, ktorá pôsobí viac proinflačne ako predchádzajúce, ECB po poslednom zasadnutí upravila výhľad rastu HDP na 0,9 percenta. Mierne pozitívny vývoj potvrdzuje aj kompozitný index PMI, ktorý v posledných mesiacoch rastie a udržuje sa nad expanznou hranicou 50 bodov. Aktuálna hodnota je v súlade s rastom HDP na úrovni 0,3 percenta v druhom štvrťroku, čo by bola rovnaká hodnota ako na začiatku roka.

Z hľadiska celkového vývoja bude dôležité nemecké hospodárstvo, ktoré predstavuje takmer 30 percent HDP eurozóny. V posledných rokoch Nemecko zaostávalo a akékoľvek rýchlejšie oživenie bude veľmi dôležité. Hoci nemecký index ZEW nie je najpresnejším ukazovateľom reálnej ekonomiky, korelácia s rastom je jasná a index je na najvyššej úrovni od začiatku roka 2022.

Boj proti inflácii v záverečnej fáze je zvyčajne najťažší a ECB môže po súčasnom znížení sadzieb tempo následných znížení sadzieb spomaliť, čo by bolo opäť brzdou rýchlejšieho hospodárskeho oživenia.  

Peter Bálint, Partner One Family Office

Európska ekonomika vykazuje známky oživenia a ECB začala cyklus uvoľňovania monetárnej politiky, no stále bude veľmi vystavená vývoju v najväčšej ekonomike sveta, USA. Americká ekonomika sa naopak spomaľuje a hrozí, že Fed urobí chybu a nechá úrokové sadzby príliš dlho príliš vysoko a ekonomika sa prepadne do recesie, ktorej začínajúce príznaky už prejavujú. Tento vývoj by zastavil akýkoľvek pozitívny pohyb v európskej ekonomike a strhol ju so sebou.

Marek Nemky, analytik XTB

Európska ekonomika mala výrazné problémy v posledných kvartáloch, keďže je do veľkej miery priemyselná a závislá na importe energetických komodít. Energetická kríza tak značne predražila európsku výrobu, čo spôsobilo nižší dopyt spotrebiteľov, ale aj nižšiu konkurencieschopnosť európskych podnikov vo svete.

Takýto ponukový šok spôsobil nárast cenovej hladiny, na čo centrálna banka musela zareagovať zvýšením úrokových sadzieb a len ďalším brzdením ekonomiky. Vďaka fiškálnym stimulom však u väčšiny krajín nedošlo k recesii, ale iba k stagnácii. Postupne však, ako sa ceny energetických komodít na burze utlmili a inflácia sa dostala na prijateľnejšie úrovne, podniky reportujú čoraz lepšie čísla aj za prítomnosti vysokých úrokových sadzieb.

Spotrebiteľský dopyt sa s rastom reálnych miezd taktiež oživuje a podporuje naďalej hospodársky rast. Napriek pozitívnejšiemu vývoju však je potrebné byť aj v súčasnosti opatrný, keďže mzdy ešte stále rastú rýchlym tempom, čo by mohlo opätovne naštartovať rast cien, na čo by centrálna banka zareagovala zvýšením sadzieb a naďalej by tlmila ekonomický výkon.

Momentálne sa zdá, že to najhoršie je za nami, a tento rok sa očakáva rast HDP eurozóny o 0,9 percenta s predpokladaným zrýchlením na 1,4 percenta v budúcom roku.

Stanislav Pánis, Analytik J&T Banka

Eurozóna podľa zverejňovaných makrodát stojí na prahu ráznejšieho cyklického oživenia. Na to, aby sa tento región posunul skokovito vpred a dokázal dlhodobo držať krok so Spojenými štátmi či inými svižne rastúcimi mladými ekonomikami však potrebuje opraviť veľké systémové defekty vyplývajúce zo stále rastúcich protitrhových zásahov. Potrebuje viac trhu a menej štátu a vibrujúce laissez faire prostredie.

Urgentne je potrebné znížiť vysokú reguláciu, zastaviť absurdné a ekonomiku masívne poškodzujúce smerovania k uhlíkovej neutralite cez výrazné zoškrtanie či až zrušenie Green dealu, ktoré aj tak klimatické zmeny nezastaví a prispieva k násobne drahším cenám energií spôsobujúcim deindustrializáciu. Ďalej je potrebné zoškrtať vysokú mieru neefektívneho prerozdeľovania zdrojov, zosekať silné sociálne štáty, urobiť reformy na vytvorenie skutočného jednotného trhu kapitálu a služieb. Smerovanie týmto smerom žiaľ zatiaľ príliš nevidieť.