Moderné sklady ťažia z digitalizácie, automatizácie a pokročilých technológií vrátane manipulačnej techniky, ktoré zvyšujú efektivitu, bezpečnosť a rýchlosť procesov. Špecialista automatizácie a komplexných projektov intralogistiky spoločnosti STILL SR Andrej Korchaník odpovedá TRENDU na kľúčové otázky o súčasných trendoch v intralogistike, budúcnosti skladovania a potenciáli umelej inteligencie. Týmto témam sa bude podrobnejšie venovať aj na TREND konferencii Logistika a priemysel, ktorá sa uskutoční 26. septembra v Senci.
Čím sa vyznačuje moderný sklad? V čom je iný v porovnaní s minulosťou?
Moderný sklad je čiastočne alebo úplne automatizovaný, pričom dôraz sa kladie na efektivitu, rýchlosť a bezpečnosť. Používajú sa najmodernejšie bezpečnostné prvky a procesy manipulácie s tovarom sú automatizované, čím sa maximalizuje využitie priestoru. V modernom sklade operujú automatické a autonómne vozíky s elektrickým pohonom a Li-Ion batériami. Skladový systém je digitalizovaný a zber dát umožňuje ďalšie vylepšenie a zdokonalovanie procesov. Tento typ skladu je navrhnutý tak, aby eliminoval ľudský faktor, čím sa zabezpečuje nepretržitá prevádzka bez chýb 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Na Slovensku však tento model skladu zatiaľ predstavuje skôr víziu budúcnosti, no viaceré firmy sa k nemu už postupne približujú, čo potvrdzujú naše referenčné projekty.
Aké sú najnovšie inovácie v oblasti robotických a automatických vozíkov?
Inovácie sa sústreďujú predovšetkým na navigačné systémy automatických vozíkov, kde sa prechádza od magnetických alebo kontrastných pások až po 3D skenovanie priestoru a laserovú navigáciu. Náš vývoj posúva hranice aj v oblasti výšky zdvihu a rýchlosti automatických vozíkov, ako aj bezpečnosti. Venujeme sa tiež riešeniam na mieru pre manipuláciu s nekonvenčnými bremenami a rozširujeme portfólio na exteriérové aplikácie, ako je automatická outdoorová horizontálna preprava. Trendom sú i jednoúčelové zariadenia AMR, ktoré umožňujú distribúciu tovaru bez použitia vysokozdvižných vozíkov. Naše portfólio presne kopíruje potreby zákazníkov a inovácie predchádzajú trendy v oblasti automatizácie.
Priblížili by ste novinky, ktoré priniesla vaša spoločnosť v oblasti skladovania a skladovacích procesov?
V oblasti intralogistiky sme lídrom v inováciách. Neustále prichádzame s novinkami, ktoré nielenže trendy sledujú, ale ich aj predchádzajú. Nedávno sme začali ako prví v Európe recyklovať Li-Ion batérie z manipulačnej techniky. Zameriavame sa na zlepšovanie efektivity prevádzok našich zákazníkov a kladieme dôraz na ekológiu a udržateľnosť. V posledných rokoch sa práve tieto aspekty stali jedným z hlavných kritérií pri výbere manipulačnej techniky a komplexnej infraštruktúry pre sklady.
Prinášate inovácie aj v oblasti digitalizácie?
Samozrejme, prinášame novinky takisto v oblasti digitalizácie a bezpečnosti. Naša sila spočíva v dôslednosti a komplexnosti, čo mnohokrát prekvapí najmä zákazníkov na Slovensku. Dokážeme precízne zanalyzovať potreby zákazníka a zrealizovať kompletné riešenie šité na mieru – či už ide o vozíky, regály, skladový systém alebo bezpečnostné prvky. Naše skúsenosti a riešenia na mieru nás stavajú do pozície lídra v oblasti intralogistických riešení z jednej ruky.
V čom spočíva výhoda hustého skladovania, ktoré sa stáva čoraz populárnejším?
Hlavnou podstatou hustého skladovania je optimalizácia priestoru a znižovanie nákladov na štvorcový meter. Naši zákazníci často rastú rýchlejšie, než dokáže reagovať ich súčasný skladový priestor. Vtedy je potrebné prehodnotiť systém skladovania a technológie. Husté skladovacie systémy v kombinácii s automatizáciou umožňujú uskladniť oveľa väčšie množstvo paliet na rovnakom priestore, čo vedie k optimalizácii skladových procesov. Zákazník sa tak nemusí sťahovať do väčších a drahších priestorov alebo stavať nové haly.
Pre ktoré firmy je výhodné husté skladovanie a ako súvisí so statickou automatizáciou?
Husté skladovanie sa rovná automatizácii. Ak sa zákazník rozhodne pre tento typ skladovania, je nevyhnutná značná miera digitalizácie a automatizácie, pretože celý systém skladovania a manipulácie sa mení. V bežnom regáli je každá paleta prístupná v danom čase, pri hustých skladovacích systémoch je však potrebný riadiaci systém, algoritmy a stratégie na zabezpečenie efektívnosti a rýchlosti skladu. Nevyhnutné je mať dáta vopred – napríklad objednávky tovaru, ktorý bude potrebný zajtra vo výrobe, aby sklad mohol automaticky preskladať tento materiál bližšie k výstupu. Sklad taktiež v neaktívnom čase preskladňuje palety a materiály podľa vopred nastavených stratégií.
Kde sme čo sa týka využívania umelej inteligencie v intralogistike?
Plne automatizované sklady zatiaľ na Slovensku nie sú bežné, rovnako ani využitie umelej inteligencie. Jedným z mála príkladov je plne automatizovaný sklad spoločnosti ZKW Krušovce, ktorý realizoval STILL Slovensko. Hlavnou výzvou projektu bolo zakomponovať veľké množstvo paletových a boxových pozícií, čo sa nám podarilo. Navrhli sme nový sklad a riadiaci systém pre materiálový tok až po dodanie komplexného automatizovaného riešenia vrátane regálov, oceľovej plošiny a plne automatizovanej manipulačnej techniky. Toto riešenie umožňuje uskladnenie viac ako 45-tisíc plastových prepraviek a sedemtisíc paliet, pričom distribúcia dielov do výroby je riešená priamo v rámci závodu. Vďaka plne automatickému riešeniu v sklade pracuje iba jeden človek namiesto deviatich osôb na všetkých smenách. Pokiaľ ide o AI, podľa našich skúseností chýba ešte dostatočná digitalizácia a zber dát, ktoré sú na jej využitie kľúčové. Umelá inteligencia môže optimalizovať procesy len na základe dostupných dát, no ich zber je v súčasných firmách stále zdĺhavý a obmedzený.
Aký prínos majú odborné konferencie, napríklad TREND konferencie?
Odborné konferencie, ako je TREND konferencia, ponúkajú skvelú príležitosť nielen na networking s partnermi, potenciálnymi zákazníkmi či konkurenciou, ale aj na odbornú diskusiu a výmenu skúseností. Majiteľom firiem, ktorí len začínajú zefektívňovať svoje procesy, dokážeme v rámci odborných debát vysvetliť a zdôvodniť, prečo je také dôležité automatizovať a digitalizovať. To nie je len otázka budúcnosti, ale aj súčasnosti. Pre každého majiteľa firmy je kľúčové napredovať a držať krok s konkurenciou, čo bez modernizácie nie je možné. Odborné konferencie poskytujú priestor, kde sa firmy môžu presvedčiť o tom, ako fungujú inovácie v praxi a že nejde len o marketingové či reklamné ťaháky. Na konkrétnych príkladoch a prípadových štúdiách im vieme prezentovať, čo tieto často skloňované, ale pre mnohých stále abstraktné inovácie a technológie dokážu v reálnom svete.