Úvodom týždňa padli počas 24 hodín niektoré kryptomeny o neuveriteľných 30 percent. Tento pád opäť posilnil pozíciu kráľa kryptomien – Bitcoinu (BTC) vo svojej dominancii medzi ostatnými kryptomenami. Aktuálne sa podľa Coinmarketcapu nachádza na úrovni 68 %, pričom ešte počas januára 2018 bol len na úrovni 33 percent. V zásade celý rast pritom stihol Bitcoin absolvovať počas tohto mesiaca. Ostatné kryptomeny (altcoiny) strácajú svoju dominanciu, čo znamená, že bitcoin si upevňuje svoju pozíciu a postupne vytláča ostatné kryptomeny (ktorých je stále podľa spomínaného zdroja okolo 2900).
Ani Bitcoin však prepadu celkom neodolal. Na začiatku týždňa sa Bitcoin obchodoval v blízkosti 10 000 USD a aktuálne sa pohybuje pri úrovni 8 300 USD, no otestoval aj úroveň 8 000 USD. Pokles o takmer 10 percent nastal počas jednej hodiny, to znamená, že je v hre aj možnosť, že išlo o ďalšiu z radu manipulácií. Medzi ďalšie známejšie kryptomeny, ktoré boli najviac zasiahnuté poklesom, patrili Litecoin, Bitcoin SV, EOS, atď. Čo mohlo stáť za veľkými stratami?
Podľa slovenského Kryptomagazínu jednou z možností by mohlo byť spustenie futures obchodovania prostredníctvom Bakktu, dlho očakávanej „udalosti“. Predpoklady hovorili o tom, že inštitucionálni investori tak budú mať lepšiu a bezpečnejšiu cestu prostredníctvom futures kontraktov. To sa spustilo tento týždeň a tak obchodníci a investori očakávali väčší pohyb nahor alebo nadol. Podobná situácia nastala, keď sa spúšťalo obchodovanie na CME (globálne trhovisko) prostredníctvom futures. Pravdou však bolo, že aj tento krok prispel k poklesu hodnoty Bitcoinu.
Veľa zdrojov sa však zhoduje na tom, že za aktuálnym poklesom je s veľkou pravdepodobnosťou ďalšia manipulácia trhu. Investori síce kvôli Bakktu očakávali nejaký pohyb, avšak rozhodne nie tak dramatický. Kryptomeny sa tam totiž zatiaľ obchodujú vo veľmi malých objemoch, ktoré by s veľkou pravdepodobnosť nestačili na pohyb takéhoto kalibru.
Takýto prudký pokles vyvolal na trhu okamžitú paniku, čo sa podpísalo na strachu investorov a obchodníkov. Bitcoin predstavuje veľmi volatilné digitálne aktívum, niektorí ho nazývajú čisto špekulatívnym aktívom. Nižšie uvedený indikátor „Crypto fear & greed index“ nám ukazuje, že trh sa nachádza v extrémnom strachu na úrovni 15. Podľa charakteristiky tohto indexu strach môže slúžiť ako dobrá nákupná príležitosť a naopak, úroveň extrémnej chamtivosti môže predstavovať príležitosť na predaj.
Ak sa pozrieme na čísla, Bitcoin od svojho dna v blízkosti 3150 USD dokázal počas tohto roka narásť o úžasné percentá. Konkrétne, od svojho dna v roku 2018 sa jedná o viac než 300-percentný nárast a jeho vrchol za rok 2019 sa nachádza na úrovni takmer 13 900 USD (Bitstamp). Podľa viacerých analytikov má bitcoin ešte priestor na pokles, no zároveň nový prístup inštitucionálnych investorov berie väčšina z nich z dlhodobého hľadiska ako kladný fundament a signál pre rast. Aktuálny pád vyzerá len ako korekcia po predchádzajúcom strmom raste, ale pri Bitcoine sú všetky možnosti (so všetkými rizikami) stále otvorené.