Samotný fakt, že ministerstvo zdravotníctva pripúšťa diskusiu o zavedení hologramov na receptoch či zámer urobiť z receptu ceninu dokazuje, že vedenie rezortu už neverí, že by v dohľadnej dobe dokázali zaviezť do praxe elektronický recept, ktorý je osvedčeným riešením proti falošným receptom vo vyspelých krajinách.
ePreskripcia by pritom mala byť súčasťou eHealthu, ktorý na Slovensku zavádzame už 10 rokov. Prijali sme zákon o elektronickom zdravotníctve, ktorý sme už aj dvakrát novelizovali. Preinvestovali sme desiatky miliónov eur z eurofondov. Výsledok však stále nevidíme. Naopak, Ministerstvo zdravotníctva SR chce na zavedenie nových tlačív s ochrannými prvkami minúť ďalšie zbytočné prostriedky, ktoré budú nevyhnutne v systéme chýbať.
Falošné recepty úzko súvisia s problematikou nelegálneho reexportu liekov, ktorému som sa nedávno venoval tu: blog.etrend.sk/marian-faktor/ked-auto-plne-liekov-smeruje-do-nemecka.html
Hoci falošné recepty nie sú hlavnou cestou reexportu liekov do zahraničia, elektronický recept by túto dieru zapchal. Na reexport doplácajú najmä pacienti, ktorí sa nedostanú k svojej často život zachraňujúcej liečbe.