Bola neskorá noc, keď som na webe našiel priority volebného programu vládnej strany SDKÚ-DS. Prečítal som, pretrel si oči a ešte raz si prečítal nasledovné: Zabezpečíme, aby absolventovi, ktorý do šiestich mesiacov nenájde prácu, štát garantoval pracovné miesto, prax, alebo rekvalifikáciu.
„Teda, pil som dnes večer víno, tak možno tomu nerozumiem. Fakt to tam máte??“ opýtal som sa cez facebook Rada Baťa, človeka, ktorý text programu editoval.
„Áno, je to tam. A som rád, že funguje presne to, čo som si myslel, že bude fungovať. Ak ťa zaujíma viac, Miro Beblavý ti určite rád všetko vysvetlí,“ odpísal mi Rado.
Zaujímalo ma viac. A poslanec M. Beblavý mi vysvetlil, ako to modrí s garantovaním pracovného miesta myslia. Nasledujúce riadky sú záznamom mailovej korešpondencie medzi mnou a spoluautorom nápadu, so zverejnením ktorej súhlasil. Nápad ani zvyšok programu SDKÚ-DS v tejto chvíli nebudem komentovať. Myslím, že v diskusii pod blogom to čitatelia zvládnu na úrovni aj bezo mňa.
Sľubujete, že absolventovi, ktorý si do šiestich mesiacov nenájde prácu, bude štát garantovať pracovné miesto, prax alebo rekvalifikáciu. Ako si to mám v praxi predstaviť?
Je to modelované na New Deal for Young People, ktorý urobila New Labour vo Veľkej Británii koncom 90-tych rokov. Ide v podstate o reorganizáciu nástrojov, ktoré štát používa dnes, t.j. sprostredkovanie práce, rekvalifikácia, job subsidy. Podpora absolventskej stáže tak, aby garantovala, že nikto neprekĺzne byrokracii cez prsty. Inými slovami, ak je zákonná garancia, musí úrad práce do 6 mesiacov od vstupu do evidencie človeku miesto buď sprostredkovať, alebo zabezpečiť stáž či rekvalifikáciu. To je dôležité pri všetkých nezamestnaných kvôli strate návykov a motivácie pri dlhodobom "ležaní" v evidencii. No pri mladých je to dôležité obzvlášť, keďže tam sa ničivé návyky dostavujú výraznejšie a rýchlejšie. Zároveň je to tlak na mladých, že nemôžu byť v evidencii len tak.
Nuž dobre, ale napadá ma viacero "ale". Ako to chcete garantovať, keď dnes nie sú úrady práce schopné sprostredkovať prácu všetkým absolventom? Za druhé, ak má mať rekvalifikácia zmysel, mala by byť v odbore, v ktorom sa absolvent chce a reálne môže uplatniť. Čiže aj niečo iné ako len opatrovateľské kurzy či školenia PC zručností na starých šunkách. Povedzme, že som vyštudoval právo a chcem sa rekvalifikovať na programátora v Java. Kto ma preškolí? Ak nie úrad práce, ale súkromná firma, asi to štát vyjde drahšie. Máme na to peniaze?
SDKÚ-DS už dlhodobo navrhuje prevzatie austrálskeho systému, neskôr rozšíreného aj v niektorých európskych krajinách, kde okrem štátnych úradov sú súčasťou "siete" aj súkromní neziskoví alebo ziskoví poskytovatelia. Tí sú platení za výsledky (teda nájdenie práce) a majú motiváciu nájsť taký mix, ktorý prinesie reálny výsledok a aj takú kvalitu. Platba je vážená podľa náročnosti (teda nezamestnateľnosti) uchádzača.
Nezvýši tento návrh motiváciu absolventov predĺžiť si posledné prázdniny, keď budú mať istotu, že po pol roku od maturít/štátnic sa im štát postará o ďalší nenáročný program?
Pre absolventov z toho nebudú plynúť v porovnaní s dnešným stavom žiadne privilégiá - vyššie dávky alebo výhody. Ale viac roboty - povinnosť zúčastňovať sa na kurze, behať po zamestnávateľoch či robiť stáž. Takže celkom nerozumiem, v čom by sa zvýšila ich motivácia predĺžiť si prázdniny.
Keď niekto skončí školu, ale vie, že ak si po pol roku nenájde robotu, štát sa mu postará o rekvalifikáciu alebo stáž, asi sa veľmi nebude hrnúť do práce. Stačí počkať a získa vzdelanie či skúsenosť navyše, bez námahy a zadarmo. Čo sa bude diať potom, keď sa absolvent nezamestná ani po účasti na štátom garantovanej stáži či rekvalifikačnom kurze?
To by záviselo na dôvodoch a spôsobe, prečo sa nezamestná - ale určite by tam malo byť nejaké obdobie štandardného hľadania práce. Ani tú si nemusí nájsť do týždňa po ukončení stáže, resp. rekvalifikácie.
Aby celý tento zámer mal zmysel, mala by sa vďaka nemu znížiť absolventská nezamestnanosť. O aké percento by sa podľa vás mohla týmto opatrením znížiť?
Neťahám čísla z krištáľovej gule, obzvlášť keď absolventská nezamestnanosť meraná na Slovensku mieša stredoškolských a vysokoškolských absolventov, čo je dosť problematická štatistika.
A nie je rozumnejšou alternatívou k tomuto návrhu ponúknuť použiteľnú rekvalifikáciu či stáž dlhodobo nezamestnaným. A pri riešení absolventskej nezamestnanosti sa viac zamerať na systém vzdelávania? A bezplatné vysokoškolské vzdelanie garantovať len tým, ktorí by sa zaviazali si náklady naň neskôr odpracovať alebo splatiť, takže motivovaní nájsť si prácu by boli aj bez pomoci úradu práce?
Ponúknuť to aj dlhodobo nezamestnaným je určite fajn. Ale absolventi a mladí ľudia všeobecne sú u nás obzvlášť zraniteľnou skupinou, kde treba začať. Pre mňa ide reálne o opatrenie pre absolventov stredných škôl, nie vysokých škôl. Pri vysokých školách nepredpokladám po odznení krízy zásadnejší problém so zamestnanosťou v masovom rozsahu, ak sa nám podarí dotiahnuť kvalitu vysokých škôl, o čom bude mať v programe SDKÚ-DS päť alebo šesť samostatných bodov. Aj stredné školy sa dajú zlepšiť. No tam to pri ich univerzálnosti nie je otázkou len kvality strednej školy, ale aj predčasného odchodu z nich, rodinného zázemia, respektíve trhovej uplatniteľnosti konkrétneho, napríklad všeobecného vzdelania.
32 tisíc nezamestnaných absolventov evidovali úrady práce v novembri 2011. Vysokoškoláci z nich tvorili 16 percent.
* Krúžkom mladých socialistov nazval šéf strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík ľavé krídlo SDKÚ-DS, do ktorého Martin Filko v rozhovore pre .týždeň zaradil poslanca M. Beblavého a bývalého hovorcu a poradcu premiérky R. Baťa.