Prvý typ sociálneho podniku v rámci Európy, ktorý repasuje a ekologicky likviduje použitý hardvér, spustil koncom septembra na Slovensku plnú prevádzku. Zamestnáva zdravotne znevýhodnených a sľubuje, že sto percent zisku investuje naspäť do spoločnosti. Konateľ AfB na Slovensku Marek Antoňák hovorí, že časom by mohli zamestnať 50 ľudí.
AfB poskytuje IT servis, ktorý sa začína zberom vyradeného hardvéru. Vo firmách zbierajú počítače, tablety, telefóny, monitory aj tlačiarne. Následne všetky dáta bezpečne vymažú a nainštalujú nový softvér. Použiteľný hardvér potom ďalej predajú na sekundárnom trhu a nepoužiteľný ekologicky zrecyklujú.
Firma vznikla v Nemecku, no postupne sa rozšírila do ďalších krajín Európy. Všade funguje na báze sociálneho podniku. „Naša misia nie je len ekologická. Chceme, aby ľudia, ktorí to majú s uplatnením zložité kvôli zdravotným ťažkostiam, mali rovnaké platové podmienky a mohli fungovať plnohodnotne,“ vysvetľuje M. Antoňák.
Ďalší pokus ministerstva
Dnešné sociálne podniky sú už tretím pokusom o podobný systém podnikania. Ani jeden z predchodcov neuspel. Nový zákon z roku 2018 má ošetriť predchádzajúce prešľapy. V súčasnosti ich podľa ministerstva práce funguje štyridsať.
Väčšina je sústredená na východe v Prešovskom a Košickom kraji. Ministerstvo práce predpokladá,
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?